Lando Norris beson se një “kombinim i përsosur” i rivalitetit dhe miqësisë me Carlos Sainz Jr pasi shokët e ekipit të Formula 1 ndihmuan për të përzënë McLaren përpara në dy vitet e tyre së bashku.

Norris bëri debutimin e tij në F1 në 2019 së bashku me Sainz në McLaren si pjesë e një formacioni krejt të ri në skuadrën britanike, me çiftin që kombinohej për t’i dhënë ekipit vendin e katërt në kampionatin e konstruktorëve.

Norris dhe Sainz përfunduan të dy në podium deri në vitin 2020 ndërsa McLaren u ngjit në vendin e tretë në renditjen e ekipeve, duke shënuar një vit të suksesshëm të fundit për dyshen përpara lëvizjes së Sainz në Ferrari për 2021.

Sainz është zëvendësuar në McLaren nga Daniel Ricciardo, i cili gjithashtu dihet se shkon mirë me Norris, duke krijuar një partneritet tjetër me dy shoferë të qetë, të lehtë.

Por Norris mendoi se ishte e pamundur të çrrënjoste të gjitha tensionet brenda një partneriteti të një shoku të ekipit ndërsa secili shofer duket se mundi makinën përtej garazhit.

“Gjithmonë ka tension me shokët e skuadrës – edhe nëse dikush thotë se nuk ka, ka, gjithmonë,” i tha Norris Autosport.

“Ndoshta ndonjëherë përpiqesh ta fshehësh pak. Edhe midis meje dhe Carlos. Edhe pse shumë kohë, gjithmonë duket e lumtur dhe ne dukemi sikur shkojmë mirë, por ka akoma shumë raste kur e kemi urryer secilin tjeter!

“Ju nuk doni t’i dorëzoheni shokut tuaj të skuadrës dhe nuk doni të dukeni keq para tyre. Djali i fundit që doni të rriheni është shoku juaj i skuadrës.

“Edhe kur vendosni një buzëqeshje të guximshme, ndonjëherë brenda, ajo gërmon thellë, dhe thjesht i urreni ata sepse janë të shpejtë ose po bëjnë gjëra që ju duket e vështirë, ose nuk mund t’i përputhni ato ndonjëherë.”

Norris dhe Sainz u ndeshën në mënyrë të barabartë në të gjitha kualifikimet gjatë dy sezoneve të tyre së bashku, me Norris që fitoi betejën kokë më kokë 11-10 në 2019 dhe 9-8 në 2020.

Sainz përfundoi përpara Norris në kampionatin e shoferëve në të dy sezonet, duke qëndruar nëntë pikë larg në renditjen e vitit të kaluar pasi ekuilibri i pikëve të barabartë midis shoferëve të tij lejoi që McLaren të mundë Racing Point dhe Renault në kampionat.

Norris shpjegoi se si vullneti për të rrahur njëri-tjetrin e lejoi atë dhe Sainz të ndihmonin në ngritjen e performancës së McLaren, duke e bërë atë një partneritet ideal.

“Unë kurrë nuk kam folur me Carlos [before he joined McLaren], “Tha Norris.

“Nuk e njihja, nuk e dija si ishte.

“Ne përfunduam si shokë të mirë larg pistës së garës, por edhe konkurrentë të ashpër dhe të fortë kundër njëri-tjetrit, por edhe shokë të mirë të ekipit.

“Ne donim ta çonim ekipin përpara, donim të fitonim gara dhe kemi punuar mirë në atë harmoni, por gjithashtu kemi qenë shumë konkurrues kundër njëri-tjetrit.

“Ne thjesht kemi punuar shumë mirë në të dyja këto aspekte, si shokë skuadre, por edhe si konkurrentë. Unë mendoj se kemi pasur kombinimin perfekt të të dyve.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu