Esteban Ocon mendon se do të jetë ende e vështirë për shoferët e Formula 1 të shmangen nga masat e tyre të rrepta për të shmangur marrjen e COVID-19 gjatë pushimeve të dimrit.

Tre shoferë të F1 humbën garat gjatë gjithë sezonit 2020 përmes sëmundjes ndërsa FIA zbatoi protokolle të rrepta për të parandaluar përhapjen e COVID-19 në varkë.

Sergio Perez humbi dy garat në Silverstone pasi doli pozitiv përpara Grand Prix të Britanisë, ndërsa shoku i skuadrës së Racing Point, Lance Stroll u tërhoq nga Eifel GP përpara kualifikimit, më vonë duke rezultuar pozitiv për COVID-19.

Shtatë herë kampioni i botës Lewis Hamilton u desh të kalonte GP Sakhir pas rezultatit të tij pozitiv të provës pas garës së mëparshme në Bahrein, por u kthye në kohë për finalen e sezonit të Abu Dhabi.

Shefi i ekipit Mercedes Toto Wolff tha se drejtuesit e F1 po jetonin “si vetmitarë” për të siguruar që ata nuk e morën virusin dhe nuk humbën një garë, duke potencialisht duke prishur sezonin e tyre.

Shoferi i Renault F1 Ocon shpjegoi se ai po planifikonte një program trajnimi intensiv gjatë dimrit, por tha se do të ishte e vështirë të largohesh nga masat paraprake intensive për të shmangur kontraktimin e COVID-19.

“Do të ketë një periudhë të lartë stërvitjeje, unë duhet të arrij peshën që kam humbur gjatë sezonit dhe të rris nivelin e fitnesit tim përsëri,” tha Ocon.

“Por është pak e ndërlikuar të udhëtosh për momentin në Evropë. Ashtë pak e ndërlikuar të heqësh vërtet masat paraprake, sepse nuk mund ta bëjmë atë në të vërtetë.

“Ne nuk do të testohemi aq shumë, por nuk duam të sëmuremi dhe të humbasim 15 ditë dhe të mos ndihemi mirë.

“Shpresojmë [I’ll have] një Krishtlindje e mirë me familjen time, një Vit i Ri me të vërtetë i lehtë, sepse nuk ka asgjë për të bërë, dhe pastaj kthehu në trajnim për punën “.

Shoferi i AlphaTauri Pierre Gasly i tha Autosport se ishte i etur të kalonte kohë me familjen dhe miqtë e tij gjatë dimrit, pasi nuk ishte në gjendje t’i shihte ata gjatë gjithë sezonit.

“Unë ende dua të jem i kujdesshëm me njerëzit përreth meje, por përsëri do të marr më shumë liri për të parë familjen time, për t’i parë ata gjatë Krishtlindjeve, për të kaluar më shumë kohë me ta,” shpjegoi Gasly.

“Theshtë e njëjta gjë me miqtë e mi. Unë u ktheva pas dy muajsh në Francë [last month], dhe ata ishin atje dhe unë u thashë atyre, “Më fal, do të doja të të shihja, por thjesht nuk dua të rrezikoj,” sepse nuk e di kurrë.

“Kindshtë disi zhgënjyese të mos jesh në gjendje. Ndihesh sikur je pak në kafaz, ku nuk ke liri të bësh me të vërtetë dhe të shohësh njerëzit që dëshiron.

“Padyshim që do të shfrytëzoj rastin jashtë sezonit për ta bërë këtë, sepse kush e di se çfarë do të ndodhë vitin e ardhshëm. Ne mund të jemi në një situatë të ngjashme.

“Arlyshtë e qartë se gjatë sezonit jashtë dhe kohës së vogël që kemi, do të përpiqem të kem një jetë më të mirë shoqërore me shpresë.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu