Esteban Ocon ndjen përparimin e tij gjatë rikthimit të tij sezoni i Formula 1 me Renault ka qenë “shumë i fortë” pasi ndërtoi besimin e tij pas një viti në skaj.

Ocon e kaloi vitin 2019 duke shërbyer si shofer rezervë i Mercedesit F1 pasi humbi vendet në Renault, McLaren dhe Racing Point, duke rënë nëpër të çarat në tregun e shoferëve.

Por Renault ishte i shpejtë për të nënshkruar Ocon për vitin 2020 për partnerin Daniel Ricciardo, duke lejuar francezin të kthehej pas vetëm një viti në skaj.

Ocon e përfundoi vitin me 62 pikë, duke ngritur podiumin e tij të parë F1 në Sakhir Grand Prix pasi përfundoi i dyti pas Sergio Perez.

Pasi pranoi në fillim të vitit që iu desh kohë për të rifituar mprehtësinë e garës, Ocon ishte i kënaqur me përparimin e tij përfundimtar kur shikoi përsëri sezonin.

“Në përgjithësi, përparimi ka qenë shumë i fortë,” tha Ocon.

“Unë jam goxha i kënaqur me mënyrën se si e kam mbyllur sezonin përsa i përket ritmit, performancës dhe mënyrës se si po punojmë me ekipin së bashku.

“Kjo është shumë më e fortë se sa ka qenë për të filluar me të.

“Ndihem sikur kam fituar performancë, kam fituar besim në makinë, dhe kjo është shumë e mirë.

“Ne do të sigurohemi që të jemi në krye të detajeve vitin e ardhshëm dhe që të jemi gati.

“Ashtë pak turp që kemi humbur në vendin e tretë në konstruktorët këtë fundjavë, por ka shumë pozitive për t’u marrë me këtë vit dhe gjëra që nuk i bëmë gjithashtu si duhet.

“Ne do të kemi një mënyrë për të punuar për vitin e ardhshëm, por duke marrë pozitivet dhe duke anuluar dhe fshirë negativët, ne duhet të jemi në një pozitë mjaft të fortë vitin e ardhshëm.”

Ocon u përpoq të përputhte formën e shokut të ekipit Daniel Ricciardo gjatë gjithë vitit, me fitoren e tij të vetme kualifikuese në pjesën e thatë që erdhi në finalen e sezonit në Abu Dhabi.

Ricciardo përfundoi vitin 57 pikë larg Ocon në kampionatin e shoferëve, duke e lënë Renault të pestën në renditjen e fundit të konstruktorëve pasi humbi terren në McLaren dhe Racing Point në katër garat e fundit.

Ocon do të bashkohet në Renault – i cili bëhet Alpine në 2021 – nga dy herë kampioni i botës Fernando Alonso për sezonin 2021, me Ricciardo që kalon në rivalin e mesfushës McLaren.

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu