Drejtuesi i Formula 1 të Renault, Esteban Ocon beson se shtimi i këndeve me dhoma në qarkun Yas Marina të Abu Dhabi do të ndihmonte në përmirësimin e cilësisë së garës.

Ndërsa Yas Marina Circuit mburret me ambientet më të fundit, paraqitja e tij aktuale i është nënshtruar shumë kritikave ndër vite.

Në 2010 Fernando Alonso e humbi famën e titullit të botës Sebastian Vettel pjesërisht sepse ai nuk ishte në gjendje të kalonte Renault shumë më të ngadaltë të Vitaly Petrov në Ferrari të tij.

Në vitet pasuese Çmimi i Madh i Abu Dhabi rrallë ka arritur të ofrojë një spektakël emocionues për ta sjellë sezonin në një mbyllje të duhur.

Fundi i sezonit të fundjavës së kaluar dha një garë tjetër të dobët, e cila nxiti kritika nga të tjerët si Daniel Ricciardo, i cili tha se pista duhet të “luaj me paraqitjet”.

Shoku i tij i ekipit të Renault të Ricciardo, Esteban Ocon vë poshtë mungesën e veprimit për numrin e këndeve jashtë dhomës në vend.

Kur u pyet nga Autosport, Ocon beson se shtimi i kamber pozitiv në paraqitjen prej 5.5 kilometrash do të ishte një ndihmë e madhe për shoferët për të garuar më ngushtë me njëri-tjetrin.

“Kam dëgjuar se ishte mjaft e mërzitshme,” tha Ocon. “Ishte shumë e vështirë të parakalosh, kjo është shumë e qartë, mjaft e vështirë për t’u ndjekur në sektorin e fundit.

“[With] të gjithë shpejtësinë e ulët, jashtë kamberës [corners] me të vërtetë keni nevojë për kapjen e makinës. Ky është çelësi për të kaluar atje.

“Unë mendoj se me siguri që të kesh pak më shumë kamber në qoshe do të ndihmonte, sepse ata janë të gjithë jashtë kamberës, kështu që ju vërtet rrëshqisni.

“Padyshim që është një sfidë, por nuk është mirë për të ndjekur një makinë tjetër, kjo e bën atë të ndërlikuar. Jam shumë i sigurt se mund t’i bëjmë gjërat më mirë, por kërkon punë.”

Prova të mëtejshme për të mbështetur pretendimet e Ocon mund të gjenden në Grand Prix të Toscana në Shtator në Mugello.

Pista e nderuar e motoçikletave nuk kishte pritur kurrë një garë F1 më parë dhe paraqitja e saj me rrjedhje të shpejtë nxiti frikën se gara do të bëhej një procesion.

Sidoqoftë, këndet e bankave të Mugello lejuan shoferët të marrin linja të ndryshme, të cilat prodhuan një nga garat më të mbushura me veprim në kalendarin e improvizuar të vitit 2020.

“Nuk e di pse F1 u largua nga cepat e dhomave në filozofinë e re të pistave,” tha Carlos Sainz Jr në atë kohë.

“Nëse shihni Abu Dhabi, Rusi, ju shihni kënde jashtë dhomës që krijojnë gara mjaft të mërzitshme. Këtu shihni këto dhoma të mëdha që lejojnë shoferët të marrin linja të ndryshme në qoshe.

“Kjo i lejon të gjithë thjesht të kompensojnë makinën në mënyrë aerodinamike me makinën përpara, dhe krijon një shfaqje shumë më të mirë dhe gara shumë më të mira.”

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu