Esteban Ocon beson se ekipi i ri i markës Alpine Formula 1 është “në duar të mira” dhe se menaxhmenti i tij i ri është “me të vërtetë i motivuar dhe me të vërtetë i përulur”.

Veshja Enstone konfirmoi kohët e fundit se drejtori i ekipit të mëparshëm Cyril Abiteboul është larguar, dhe se ish-shefi i Suzuki MotoGP Davide Brivio është bashkuar si drejtor garash.

Brivio raporton tek CEO i ri i Alpine Laurent Rossi, i cili ka përgjegjësinë e përgjithshme për aktivitetet e prodhuesit sportiv në rrugë dhe pista.

Ocon nuk i ka takuar personalisht bosët e tij të rinj akoma për shkak të kufizimeve të COVID që e bëjnë të vështirë udhëtimin.

“Ne nuk kemi qenë në Enstone, për fat të keq, është paksa e komplikuar të udhëtosh dhe me të gjitha kufizimet që nuk kemi qenë në gjendje,” tha ai.

“Por ne kemi mbajtur kontakte shumë në telefon me të gjithë anëtarët e ekipit, edhe me shefat e rinj.

“Ne shohim të jemi në duar të mira, ata janë vërtet të motivuar dhe me të vërtetë të përulur, dhe ata po përpiqen të ndihmojnë sa më shumë që të munden.

“Pra, e gjitha është shumë pozitive. Por po, posa të jemi në gjendje të udhëtojmë përsëri në MB, ne do ta bëjmë këtë.”

I pyetur se çfarë mendonte për ekipin e ri drejtues deri më tani, ai shtoi: “Kështu që i kisha në telefon dy herë tashmë, Laurent Rossi dhe Davide Brivio, u takuam me videokonferencë.

“Dhe pastaj biseduam për një kohë shumë të gjatë. Siç thashë ata janë shumë, shumë të motivuar, ata janë tifozë të mëdhenj të automobilizmit.

“Padyshim që Davide është shumë i suksesshëm në MotoGP, në botën e tij, dhe ai është i etur për të zhvilluar ekipin edhe një hap më tej. Kështu që kisha një ndjenjë të mirë dhe ndjej se jemi në duar të mira, kështu që ky është një lajm i mirë.”

Ocon pranoi se ishte “e vështirë” për të parë Abiteboul të largohej, veçanërisht pasi ish-drejtori i ekipit e solli atë në atë kohë ishte ekipi i Renault.

Abiteboul mori rolin kryesor të ekipit pasi shefi aktual i Alfa Romeo Fred Vasseur u largua nga skuadra në fund të 2016.

“Ishte padyshim shumë e trishtuar të shikoja Cyril të largohej,” tha ai.

“Cirili ka [led] projekti i ekipit për shumë, shumë vite, dhe ne po fillonim të shihnim rezultatet që vinin, me podiume, me rezultate të mira, me pesëshet më të mira.

“Dhe ta shoh atë të largohet në atë kohë është diçka e vështirë, dhe unë i uroj atij më të mirën për të ardhmen.

“Ai është me të vërtetë një djalë i mirë, dhe një person që unë vërtet e vlerësoj, dhe kjo më ka ndihmuar të vij këtu ku jam sot.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu