Drejtori i Formula 1 Garry Connelly thotë se ndëshkimi i Max Verstappen në Çmimin e Madh të Shteteve të Bashkuara 2017 ishte një nga vendimet më të ashpra me të cilën ai ishte përfshirë ndonjëherë.

Verstappen kaloi Kimi Raikkonen për vendin e tretë në xhiron e fundit të garës në Austin, por shoferi i Red Bull u konsiderua shpejt nga administratorët që kishin dalë nga qarku dhe kishte fituar një avantazh të qëndrueshëm ndërsa bënte lëvizjen.

Menjëherë pas garës atij iu dha një penallti prej pesë sekondash që përmbysi pozicionet për të parë holandezin të zëvendësuar nga Raikkonen në ceremoninë e podiumit në minutën e fundit, duke shkaktuar një zemërim në mediat sociale midis tifozëve.

Duke folur me kolegët kujdestarë nëpër botë në një konferencë në internet të FIA-s të Shtunën, Connelly përmendi rastin Verstappen kur theksoi se çdo vendim duhet të marrë gjithmonë parasysh pasojat për palët që mund të kenë humbur.

“Në vendimin duhet të demonstrojmë përgjegjësinë për të konsideruar jo vetëm anën e shkelësit të pretenduar,” tha Connelly.

“Importantshtë e rëndësishme të mendosh për ata që janë ndikuar gjithashtu. Dhe unë dua të jap një shembull klasik këtu që mbetet në mendjen time dhe kolegët e mi të rojes në atë ngjarje.

“Ishte Grand Prix 2017 i SHBA, ishte xhiro i fundit i garës. Dhe Max Verstappen kreu një lëvizje të shkëlqyeshme, një lëvizje të mahnitshme, me Kimi Raikkonen. Dhe ai e kaloi atë, mendoj se ishte kthesa e tretë e fundit.

“Ne kishim Mika Salo si administratorin tonë të shoferit. Dhe Mika është jashtëzakonisht i shpejtë për të parë se çfarë po ndodh, në një pistë gare.

“Dhe ai na tha menjëherë se ishte një veprim i shkëlqyeshëm nga Max, por ai ishte jashtë pista me rreth një metër në brendësi të këndit. Ai u largua nga pista për të parakaluar.

“Ne u kthyem dhe pamë vizionin, dhe ishte shumë, shumë e qartë brenda një minutë nga ne duke e parë atë.

“Dhe me kolegët e mi stjuardë në dhomë, Radovan Novak, Mika Salo dhe Dennis Dean, ishte një vendim i vështirë, sepse u desh ta tërheqim Max Verstappen nga vendi i tretë, nga podiumi dhe ta zëvendësonim atë me Kimi Raikkonen.”

Connelly kujtoi trazira që krijoi penalltia në rrjetet sociale.

“Djali, a kemi bërë ndonjëherë ndonjë kritikë të madhe,” tha ai. “Ne ishim armiqtë publik numër një në Hollandë, dhe të gjithë tifozët e Red Bull në të gjithë botën ishin në duar. Dhe shumë njerëz të tjerë gjithashtu.

“Por ne gjithashtu e pamë atë nga një këndvështrim tjetër, në atë që një shoferi tjetër ishte grabitur nga pozicioni i tij i duhur, sepse Max nuk mund ta kishte tejkaluar Kimin nëse ai do t’i kishte respektuar rregullat.

“Dhe të jesh në përputhje me rregullat është shumë e thjeshtë, nuk mund të dalësh nga pista për të kapërcyer dikë, nuk mund të largohesh nga pista dhe të fitosh një avantazh. Dhe ky ishte një avantazh i qëndrueshëm. Ai shkoi nga i katërti në të tretin duke kaluar një metër jashtë pista .

“Pra, kur bëhet fjalë për një vendim të vështirë, po, ju vjen keq për personin që mund t’ju duhet të penalizoni.

“Por ju gjithashtu duhet të mendoni për konkurrentët e tjerë që janë prekur nga lëvizja, ose nga veprimi i konkurrencës që po hetoni.”

Connelly e bëri të qartë se ai nuk është penduar për thirrjen e bërë atë ditë.

“Unë mendoj se kjo është diçka që më qëndron gjithmonë, që ishte ndoshta një nga vendimet më të vështira që kam dashur të marr me kolegët e mi.

“Por unë ende besoj se kemi bërë gjënë e duhur, kemi marrë vendimin e duhur.

“Dhe unë jam shumë i sigurt nëse flet me Max Verstappen sot, ai do të pranojë që në retrospektivë, ishte vendimi i duhur.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu