Sergio Perez e quajti atë “një ëndërr të realizuar” për të drejtuar një makinë Red Bull Formula 1 për herë të parë pasi përfundoi daljen e tij të parë për ekipin në Silverstone.

Pas kalimit të tij dimëror nga Racing Point, fituesi i Grand Prix i Sakhir Perez doli në pistë për herë të parë me një makinë Red Bull të martën si pjesë e përgatitjeve të tij para-sezonale.

Perez drejtoi një makinë speciale 2019 Red Bull RB15 gjatë një prove private në Silverstone para se të provonte 2021 RB16B gjatë një dite shkundjeje filmimi te merkuren.

Megjithëse Perez ka punuar shumë me ekipin Red Bull në fabrikën e saj Milton Keynes javët e fundit dhe po kandidon në imituesin e tij, ai ishte i kënaqur që doli në rrugë të parë për herë të parë.

“Ka qenë një ditë e mrekullueshme, dita ime e parë me Red Bull Racing,” tha Perez.

“Për të parë emrin tim në makinë, është diçka jashtëzakonisht e veçantë dhe diçka që është padyshim një ëndërr e bërë realitet.

“Më duhet të them se jam i kënaqur me progresin që kemi bërë në aspektin e ndjenjës pak më të rehatshme. Padyshim që unë kam qenë duke vozitur në një makinë për shtatë vjet, në një kabinë, në një vend, me disa pedale , kështu që vetëm pozicionimi i vetvetes, është mjaft sfidë të kalosh në krye.

“Ne jemi duke punuar shumë. Patjetër që kemi bërë hapa të mirë për këtë dhe duhet të them se për ditën e parë, u ndjeva shumë mirë”.

Perez u nënshkrua nga Red Bull në prag të një sezoni jashtëzakonisht mbresëlënës 2020 që e pa Meksikanin të përfundojë i katërti në kampionatin e shoferëve dhe të shënojë fitoren e tij të parë Grand Prix.

Kalimi në një ekip që drejton përpara vjen pas një periudhe shtatë sezonesh me skuadrën e Racing Point, duke i bërë ndryshimet gjithnjë e më të dukshme për Perez.

“Në fund të fundit është ende një makinë e Formula 1, por pozicioni i sediljes është i ndryshëm, [as is] timoni, kapja, butonat, procedurat, njësia e energjisë, shpërndarja e energjisë, çift rrotullimi “, shpjegoi Perez.

PLUS: Ajo që Red Bull po përpiqet të fshehë me lëshimin e saj RB16B

“Ne kemi bërë shumë përgatitje, kaq shumë ditë në imitues, në fabrikë, me kontrollet, duke marrë mbi të gjitha. Duhet të them se jam shumë i kënaqur me mënyrën se si më kaloi dita e parë, sepse unë ishte në krye të të gjitha procedurave, dukshëm duke përmirësuar dhe mësuar prej tyre.

“Por unë mendoj se përgatitja që bëmë deri në këtë ditë prove ka qenë e mirë. Unë mendoj se ka qenë shumë e dobishme të kemi këtë ditë të parë me ekipin.”

Pas ndarjes së detyrave ditore të xhirimeve me shokun e ri të ekipit Max Verstappen të Mërkurën në Silverstone, Perez do të provojë makinën 2021 në fillim të testimit para-sezonal në Bahrein muajin tjetër.

Por me vetëm tre ditë të ndara midis shoferëve para fillimit të sezonit të ri, Perez tha se ditët e shtuara të provës edhe në makineritë e vjetra ishin jashtëzakonisht të dobishme.

“Veryshtë shumë, shumë mirë të marrësh këto ditë me ekipin, të njohësh djemtë e mi, të njohësh inxhinierët, vetëm të kesh një bisedë më të rrjedhshme,” tha Perez.

“Mënyra se si unë e shpjegoj makinën është e ndryshme nga ajo që ata kanë qenë mësuar, anasjelltas gjithashtu. Të qenit rehat në kabinën e kabinës është e rëndësishme, kështu që kur të shkojmë në Bahrein, unë jam në gjendje të përqendrohem vetëm në marrjen e performancës e drejtë

“Me një ditë e gjysmë në makinë, në të vërtetë nuk është asgjë. Pra, sa më shumë që mund të bëjmë këtu, aq më mirë do të jemi të përgatitur për provën e parë në Bahrein.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu