Në Çmimin e Madh të Bahreinit ai luftoi në gomën e mesme në Q2 dhe filloi i 11-ti, dhe më pas në garë ai karikoi deri në të pestin pasi një çështje motorike në xhiron e formacionit e detyroi atë të fillonte nga pilati.

Shefi i motorsportit të Red Bull Helmut Marko sugjeroi që meksikanët po humbnin ndaj shokut të ekipit Max Verstappen në disa vende në Sakhir në kualifikimin, veçanërisht Kthimi 1, me Perez që vuri në dukje disa nga problemet e tij rrjedhin nga mënyra se si ai ende ka nevojë për të rregulluar drejtimin e tij stil

“Negativ është se unë humbas kohën në dy cepa,” tha Perez.

“Por këtu, mënyra se si po ndryshon era, dhe duke pasur parasysh që ju merrni vetëm një xhiro të vetme, nuk ka qenë e lehtë të bëni atë përparim.

“Era po ndryshon gjatë gjithë kohës, e kështu me radhë, por ne mund të shohim që progresi është bërë.

“Ekzistojnë disa probleme specifike në lidhje me mënyrën se si po ngas makinën, unë duhet ta rregulloj ngasjen time me makinën.

“Së pari duhet të sigurohem që po ngas makinën ashtu siç duhet të drejtohet makina, dhe pastaj të punoj për këtë.

“Por po më merr pak kohë, sepse është shumë ndryshe nga ajo që jam mësuar”.

Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B

Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B

Foto nga: Charles Coates / Imazhe Motorsport

Perez tha se ishte i inkurajuar nga forma e tij e fortë në garë ndërsa u përpoq të rikuperohej nga fillimi i pitlane.

“Kjo është pozitive, që ritmi i garës ishte i fortë. Por ka kaq shumë gjëra që janë ende duke klikuar, “shtoi ai.

Lexoni gjithashtu:

“Mendoj se në momentin që gjithçka bashkohet, ne do të jemi mjaft të fortë.

“Thjesht duhet të jemi solidë dhe ta bëjmë ritmin siç duhet, dhe duhet të jetë mjaft i mirë.

“Gara ime nuk u qetësua kurrë. Më mungojnë xhiro, dhe ti je kundër gjithë kohës në këtë drejtim.

“Por mua më pëlqente mirëkuptimi me veturën, ne kemi filluar të ndjehemi pak më shumë, kështu që në këtë drejtim jam i kënaqur.

“Unë isha i kënaqur vetëm nga fakti që ne arritëm të merrnim ato kilometra nën rripin tim. Mungon Q3 me të vërtetë e vonoi progresin tonë.

“Ashtë një turp i vërtetë. Unë nuk i maksimizova kualifikimet, por gjërat kanë filluar të klikojnë pak më shumë, xhiro pas xhiro.

“Gjëja më e rëndësishme ishin ato kilometra që arrita t’i fus nën rripin tim”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu