Sergio Perez duket i gatshëm të sigurojë një vend me Red Bull për sezonin e Formula 1 2021, me një njoftim të vendosur të Premten.

Red Bull kishte u zotua të merrte një vendim të shpejtë në lidhje me qëndrimin apo jo me Alex Albon, pasi shoferi Thai u përpoq të shkonte me shokun e ekipit Max Verstappen gjatë gjithë sezonit të kaluar.

Ai bëri përfundimet e podiumit në Grand Prix të Toscana dhe Bahrain, por ai e përfundoi fushatën me 109 pikë prapa shokut të tij holandez.

Albon ishte përballur me vështirësi për të arritur në krye të ndërhyrjes së ndërlikuar të RB16, por ishte përballur duket se ka bërë disa përparime gjatë fundjavës së garës finale në Abu Dhabi.

Por, mes indikacioneve në rritje se Red Bull ndjeu që ambiciet e tij 2021 mund të shërbeheshin më mirë duke zgjedhur një shofer të provuar më me përvojë si Perez, ekipi duket se ka humbur pak kohë për të bërë thirrjen e tij.

Uebfaqja gjermane Speedweek, e cila është pjesë e portofolit të Red Bull Media House, thotë se Perez është zgjedhur dhe se një njoftim zyrtar nga ekipi do të bëhet të Premten.

Gazeta Hollandeze, De Telegraaf, e cila ka lidhje të ngushta me Verstappen, gjithashtu raportoi të enjten mbrëma se marrëveshja e Perez ishte bërë.

Red Bull u afrua për koment mbi raportet, por nuk u përgjigj.

Perez ishte përballur me një të ardhme të pasigurt pavarësisht se dha sezonin e tij më të mirë në F1, dhe siguroi fitoren e tij të parë në Grand Prix Sakhir.

PLUS: Kambanat paralajmëruese nga shkëlqimi i Russell dhe Perez’s Sakhir

Meksikani ishte hequr për 2021 në fund të fushatës nga Racing Point, i cili vendosi ta zëvendësonte atë për vitin e ardhshëm me katër herë kampionin e botës Sebastian Vettel.

Me pak mundësi në dispozicion diku tjetër, Perez tha se ishte ka më shumë të ngjarë që ai do të merrte një të shtunë të plotë vitin e ardhshëm nëse ai nuk siguroi një vend garimi me kohë të plotë F1 me Red Bull.

“Ka vetëm një mundësi,” tha ai në fazat përmbyllëse të sezonit.

“E kam thënë edhe më parë, kam qenë këtu për kaq vite.

“Dua të vazhdoj, mendoj se jam në kulmin e karrierës sime.

“Por unë gjithashtu dua të vazhdoj me një arsye, me një plan, me një projekt të mirë, kështu që mendoj se nëse nuk ka një projekt të mirë që e mban motivimin tim për të dhënë 100%, unë nuk do ta merrja atë.

“Unë mendoj se tani ne jemi thjesht duke pritur vendimin, atë që ata vendosin të bëjnë. Pra, kjo është nga duart e mia.”

Nëse Albon nuk e mban vendin e tij të garës F1, ai është pothuajse i sigurt se do të mbahet nga Red Bull si një shofer prove dhe rezervë.

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu