Sergio Perez thotë se ai mund të kuptojë pse shoferët janë përpjekur të përshtaten me konceptin e makinës në Formula 1 të Red Bull, duke e parë atë “krejt ndryshe” nga ajo që ai kishte ngasur më parë.

Perez ka provuar makinerinë e Red Bull F1 për herë të parë këtë javë, duke përfunduar një provë në RB15 të specifikimeve 2019 të martën përpara se të kompletonte një ditë xhirimesh në RB16B të ri të Mërkurën.

Meksikani është bashkuar me Red Bull me një marrëveshje një vjeçare pasi u largua nga Racing Point në fund të vitit të kaluar, duke zëvendësuar Alexander Albon.

Kjo shënon garën për herë të parë të Perez për një ekip që drejton përpara që nga sezoni i tij i vetëm me McLaren në 2013, duke i dhënë atij mundësinë për të shtuar fitoren e tij të parë shokuese F1 në Sakhir vitin e kaluar.

Por makinat e Red Bull kanë qenë tradicionalisht të ndërlikuara për shoferët që të përshtaten, me RB16 që provon pak për Albon dhe shokun e ekipit Max Verstappen në pjesën e hershme të vitit të kaluar.

I pyetur nga Autosport se si ai e gjeti përshtatjen me një koncept të ri të makinës si gjatë ditës së xhirimit ashtu edhe në imituesin, Perez vuri në dukje se kishte dallime të caktuara në atë që ai kishte drejtuar më parë.

“Quiteshtë krejt ndryshe, unë tashmë mund t’i dalloj ndryshimet,” tha Perez.

“[You can feel] pjesa e përparme e fortë që ka makina dhe kështu me radhë, këto janë gjëra që sapo hidheni në veturë dhe imituesin. Ju mund t’i dalloni ato mjaft shpejt “.

Perez është bashkëlojtari i katërt i Verstappen në katër vitet e fundit, duke zëvendësuar Albonin i cili u rrëzua pas vetëm një sezoni të plotë në vendin e Red Bull.

Vetë Albon ishte tërhequr si një zëvendësim për Pierre Gasly, i cili humbi vendin pas vetëm 12 garash në 2019 mes betejave të ngjashme për ndeshjen e Verstappen.

Perez pranoi nga kandidimi i tij fillestar për Red Bull se ai mund të kuptonte pse paraardhësit e tij mund të kishin luftuar për t’iu përshtatur asaj.

“Unë mendoj se është padyshim një makinë [that] Unë mund të shoh pse jo çdo shofer mund të përshtatet me të, “tha Perez.

“Unë tashmë mund ta vërej atë. Për sa i përket kohës që më duhet, të di saktësisht se ku ta vendos makinën, ku të marr të dhjetat e fundit nga ajo.

“Kjo vjen me përvojën në makinë, dhe të mësuarit se si të shfrytëzohet maksimalisht prej saj. Kjo është diçka që do të vijë sapo ta kuptoj plotësisht. Shpresoj të mos më zgjasë shumë.”

Megjithëse Perez nuk ishte i gatshëm të merrte ndonjë konkluzion të fortë nga mbarimi i tij i shkurtër në RB16B në Silverstone, duke kryer goma demonstruese, ai ndjeu se kishte shenja pozitive në veturë për vitin e ardhshëm.

“It’sshtë një ditë xhirimi, kështu që gjithçka ka të bëjë me përpjekjen për tu qetësuar në makinë”, tha Perez.

“Unë mund të shoh disi tashmë që ka potencial në të, dhe unë mund të vë re disa nga ndryshimet.

“Onshtë në goma provë dhe kështu me radhë, kështu që unë nuk dua të nxjerr ndonjë përfundim.

“Por unë thjesht mund të shoh se ka një potencial të mirë në makinë.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu