Perez do të bëjë debutimin e tij për Red Bull fundjavën tjetër pasi u largua nga Racing Point në fund të vitit të kaluar, duke shënuar ndërrimin e ekipit të tij të parë që nga 2014.

Meksikani luajti gjatë sezonit 2020 ndërsa përfundoi një të katërtin më të mirë në karrierë në kampionatin e shoferëve, si dhe duke marrë fitoren e tij të parë F1 në Sakhir Grand Prix.

Perez është shoferi i parë që Red Bull ka nënshkruar për ekipin e tij të moshuarve jashtë pishinës së shoferëve të vet që nga viti 2007, kur nënshkroi Mark Webber nga Williams.

Ai ishte pjesë e programit të ri të shoferit të Ferrarit deri në fund të vitit 2012, kur u bashkua me McLaren si zëvendësues i Lewis Hamilton.

Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B

Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

Por Perez ka zbuluar se ai së pari kishte bisedime me Helmut Marko për t’u bashkuar me programin e ri të Red Bull kur ai po garonte në Formula 3, duke çuar në një provë.

“Në vitin 2007, unë u ftova përmes programit tim për të bërë një provë,” kujton Perez në podcastin Përtej Gridit të F1.

“Nuk shkoi mirë. Unë kisha një problem me sediljen, sepse gjunjët e mi po godisnin timonin, kështu që nuk mund të kthehesha. Kështu që isha shumë larg ritmit. Mendova se do të isha në gjendje të zgjidh vendin dhe kështu me radhë.

“Kur u ktheva, vetëm u përjashtua. Nuk pata një shans shtesë. Isha shumë i ngadaltë. Kishte të bëja me kohën e xhiros. Sapo u përjashtua. Mendoj se ishte në 2007 ose 2006.

“Pastaj hyra në Formula 3. Unë isha duke garuar kundër shoferëve të Red Bull dhe po drejtoja kampionatin. E pashë atë në Silverstone [and said] ‘Helmut, si jeni?’

“‘Do t’ju rrahim, do t’ju rrahim”, po më thoshte ai. Pra, në rregull, ‘kalofshi mirë ditën Helmut.’ “

Perez u mbështet gjatë karrierës së tij të vogël nga Escuderia Telmex, duke e ndihmuar atë të kalonte nga F3 Britanik në GP2 për sezonin 2009, ku ai garoi për ekipin Arden të shefit të ekipit Red Bull Christian Horner’s.

Ai tha se kishte një bisedë tjetër në lidhje me anëtarësimin në Red Bull gjatë kohës së tij me ekipin Arden, pas një vrapimi në vendin e katërt në garën e Silverstone.

“Biseda tjetër ishte një herë në GP2, viti im i parë me Christian,” tha Perez.

“Pas një gare të mirë që bëra në Silverstone. Ai erdhi tek unë dhe më tha,” hej, çfarë po bën? ” e kështu me radhë.

“Ai më tha,” hej, po bën mirë, por ke programin tënd të shoferit, nuk ke nevojë për mua “. Kjo ishte biseda përfundimtare që bëmë, që më kujtohet “.

Lexoni gjithashtu:

Perez vazhdoi të përfundojë i dyti në GP2 në 2010 përpara se të bashkohej me akademinë e Ferrarit përpara debutimit të tij në F1 në 2011 me Sauber.

I pyetur nëse ai mendonte se kishte punuar për të mirët që nuk u bashkuan me programin e shoferit të Red Bull, Perez e kishte të vështirë të spekulonte.

“Kush e di se çfarë do të kishte ndodhur, cilat mundësi do të kisha?” Tha Perez.

“[It] patjetër ndihmon të jesh pjesë e atij programi junior. Por thjesht duhet të them se i jam jashtëzakonisht mirënjohëse [Dietrich] Mateschitz, te Helmut, Christian, Adrian [Newey], e gjithë familja Red Bull, sepse për të më dhënë këtë mundësi, është diçka e mrekullueshme.

“Ata drejtohen nga rezultatet. Dhe askush më parë nuk më dha mundësinë të jem në një makinë të lartë, kështu që unë vetëm duhet të sigurohem që të dorëzoj tani.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu