Seanca katër-orëshe në mëngjesin e së Dielës ishte kryesisht pa probleme, gjë që lejoi shumicën e ekipeve të grumbullonin një numër të konsiderueshëm xhirosh në Rrugën Ndërkombëtare të Bahreinit.

Charles Leclerc i Ferrarit gjuajti një xhiro prej 1m30.486 në mediume 20 minuta në seancë, i cili vendosi tonin për një fillim të zënë ndërsa ekipet u përpoqën të bënin sa më shumë nga dita e tyre e fundit e provës para sezonit 2021.

Shumica e ekipeve arritën të përfundojnë edhe në një distancë të plotë Grand Prix, duke përfshirë shoferin e Williams George Russell i cili bëri paraqitjen e tij të parë të 2021.

Rreth 90 minuta pas seancës, shoferi i Red Bull, Perez ishte i pari që iu afrua kohës së hershme të xhiros së Leclerc, duke u kapur në vendin e dytë me një 1m30.927 në goma të forta në kurriz të Pierre Gasly.

Pas dy orësh, Lando Norris i McLaren për pak kohë zuri vendin e dytë me 1m30.737s në përbërësin e fortë, gjë që shkaktoi një përgjigje prej 1m30.543s nga Perez në mediume.

Në gjysmën e rrugës gjatë orës së tretë Red Bull mbylli gomat e buta në RB16B të Perez, në të cilën meksikani vendosi një xhiro prej 1m30.309s për të shkuar në majë, të cilat më pas i uli në 1m30.187s.

Me pak më të mirat personale në orën e fundit, Perez qëndroi në krye deri në flamurin e kuq të zakonshëm pesë minuta para fundit, i cili lejoi skuadrat të fillonin praktikën.

Perez, i cili në 48 xhiro kaloi distancën më të vogël nga të dhjetë vrapuesit, ishte tre të dhjetat larg Leclerc dhe gati gjysma e sekondës në 1m30.661 të Norris.

Gasly ishte i katërti për AlphaTauri me 1m30.828s në buta, i ndjekur nga Esteban Ocon i Alpine dhe Rickie i Haas Mick Schumacher.

Russell përfundoi seancën e tij të parë në 2021 Williams në të tetin, i ndjekur nga veterani i Alfa Romeo Kimi Raikkonen dhe Lance Stroll i Aston Martin, asnjëri prej të dyve nuk vendosi të caktojë një kohë garimi garues.

Raikkonen udhëhoqi qetë renditjen e xhiros duke grumbulluar gjithsej 91 xhiro në Alfa Romeo të ri me një motor të azhurnuar Ferrari.

Pas drekës, ekipet do të marrin edhe katër orë kohë pista në Sakhir për të përfunduar testimin para-sezonal të vitit 2021, me Çmimin e Madh të Bahreinit për hapjen e sezonit që do të ndiqet në 28 Mars në të njëjtin vend.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu