Meksikani u nënshkrua nga ekipi me bazë në Milton Keynes si zëvendësim për Alex Albon këtë vit, me veshjen që besonte se i duhej një formacion më i fortë për të forcuar shanset e tij të kampionatit botëror.

Megjithëse Perez kishte disa vështirësi herët në përshtatjen me karakteristikat e makinës Red Bull, veçanërisht në kualifikim, ai ka bërë përparim të madh dhe fitoi në fundjavën e kaluar në Grand Prix të Azerbajxhanit.

PLUS: Pse pragmatik Perez nuk faza nga kultura pa kuptim Red Bull F1

Drejtori i ekipit të Red Bull, Christian Horner nuk ka asgjë përveç vlerësimit për ritmin e zhvillimit të Perez, pasi ai e etiketoi ritmin e tij të garës në Baku si veçanërisht mbresëlënës.

“Ne e dinim që ai ishte i mirë këtu, por nuk e dinim se ai ishte aq i mirë”, shpjegoi Horner.

“Ai ishte i shpejtë gjatë gjithë fundjavës dhe ai ishte në hap me ritmin. I vetmi xhiro ku ai bëri një gabim ishte drejtimi Q3.

“Ritmi i tij i garës ishte fenomenal. Po të mos kishte qenë shumë gjatë në ndalesën e parë, ai do të kishte qenë në majë të Max për tejkalimin edhe në atë pikë, i tillë ishte ritmi i tij në ajër të pastër.

“Kaq fenomenale për të. Mënyra se si ai po mbronte Lewis [Hamilton] dhe kontrollimi, ai ishte një veprim klasor.

“Për ta parë atë të marrë atë fitore, do të jetë mirë për besimin e tij. Kjo e rrit atë në vendin e tretë në kampionatin e shoferëve tani. Kështu që unë mendoj se ai është përpara pritjes.”

Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B, Lewis Hamilton, Mercedes W12

Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B, Lewis Hamilton, Mercedes W12

Foto nga: Steven Tee / Imazhe Motorsport

Forma inkurajuese e Perez i ka dhënë Red Bull formacionin më të fortë të shoferit që kur Verstappen garoi së bashku me Daniel Ricciardo.

Por, edhe pse fitorja lë që Red Bull të mos ketë nevojë të shikojë përtej Perez për pretendentët e vitit 2022, Horner tha se është i lumtur të presë para se të mendojë për një zgjatje të mundshme të kontratës.

“Unë jam vërtet i kënaqur me punën që po bën Checo,” tha ai. “Ne jemi vetëm në garën e gjashtë nga 23. Kemi shumë kohë. Ai po kënaqet duke qenë në ekip. Ai po bën një punë të shkëlqyeshme dhe thjesht duhet të vazhdojë të bëjë atë që bën.”

Lexoni gjithashtu:

Megjithatë, Horner pranoi që të kesh Perez aty lart në përzierje për fitore ishte një përfitim i madh për Red Bull.

“Greatshtë mirë të kesh të dy makinat atje lart padyshim, dhe mendoj se është një varg i shtuar në harkun tonë në një ditë kur humbet makinën tënde të plumbit”, tha ai.

“Checo është aty dhe, për të dhënë fitoren, kjo është pikërisht ajo që ne kemi kërkuar. Kështu që unë jam i kënaqur për të dhe i kënaqur për ekipin për sasinë e përpjekjeve që po bëhen në prapaskenë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu