Sergio Perez mendon se makina e re e Red Bull RB16B Formula 1 ka “potencial të mirë” pasi tha se kontrolli i tij i përmirësuar ishte i dukshëm në një ditë filmimi të Mërkurën.

Meksikani kishte kaluar tashmë një ditë në Silverstone duke provuar një makinë Red Bull RB15 2019, para se të dilte në daljen e parë në sfiduesin e ri të ekipit 2021.

Duke folur për përshtypjet e tij të hershme, edhe pse kilometrazhi ishte i kufizuar, Perez tha se ishte i inkurajuar nga ndjenja e parë.

“Unë mund ta shoh potencialin,” tha ai pas testit. “Unë isha jashtëzakonisht i kënaqur që vija nga RB15 dhe tashmë kisha një referencë se si ndihet një makinë Red Bull.

“Pra, duke u hedhur në makinën time, makinën që unë do të drejtoj këtë vit, është e pabesueshme.

“Unë thjesht mund të ndiej një hap në kapjen e përgjithshme me të gjitha shpejtësitë. Unë tashmë mund ta ndiej atë. Unë nuk kam bërë shumë, por unë tashmë mund të shoh se makina ka potencial të mirë.”

Max Verstappen gjithashtu mori shijen e tij të parë të RB16B në Silverstone gjithashtu dhe ndërsa ai tha se kishte disa ndryshime në krahasim me makinën e vitit të kaluar, ai ishte i qartë se dita nuk ishte për të gjykuar shpejtësinë e saj të përgjithshme.

“Sigurisht që ka dallime,” tha ai. “Dua të them, tashmë ndryshimi i madh është sigurisht dyshemeja, ata e prenë atë shumë në pjesën e pasme. Kështu që makina gjithmonë do të sillet pak më ndryshe.

“Por kjo nuk ka të bëjë me punën e konfigurimit ose çfarëdo tjetër. Ka të bëjë vetëm me lehtësimin në makinë dhe marrjen e një kuptimi themelor të makinës. Dhe pastaj e gjithë puna duhet të bëhet gjithsesi në Bahrein.”

Me mundësi testimi kaq të kufizuara, Perez beson se do t’i duheshin akoma disa gara për t’u rehatuar plotësisht në kabinën e makinës.

“Duhet shumë kohë për të qenë 100% i rehatshëm dhe unë pres që vetja të bëj ndryshime në pesë garat e para për t’u bërë shumë rehat me makinën,” tha ai.

“Por më duhet të them se kemi bërë shumë përparim në këtë drejtim. Ne kemi ndryshuar vendin. Ne kemi rregulluar rripat. Sa herë që po bënim diçka ndryshe. Pra, ky është përparësia, që të jem më i qetë me të , kështu që kur të shkojmë në Bahrein jemi gati të shkelmojmë një gomar “.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu