Sergio Perez thotë se ai tashmë është duke punuar me Red Bull për një numër idesh që ai mendon se mund të ndihmojnë ekipin e Formula 1 të bëjë një hap përpara në 2021.

Meksikani është nënshkruar si shok i ekipit të Max Verstappen për këtë vit pas një fushate mbresëlënëse për Racing Point sezonin e kaluar, duke zëvendësuar Alexander Albon në formacionin shofer të ekipit F1.

Dhe megjithëse ai është ende duke u bërë me shpejtësi për të mësuar se si funksionon ekipi i tij i ri, ai tashmë mendon se ka mënyra se si ai mund ta ndihmojë Red Bull të dalë më mirë.

“Unë kam qenë në sport në ekipe të ndryshme dhe në epoka të ndryshme,” tha Perez në një intervistë me video të kryer gjatë një vizite të fundit në fabrikën e Red Bull.

“Mendoj se e di se çfarë më duhet nga vetja, por gjithashtu ndjej se mund ta shtyj ekipin përpara në zona të caktuara, vetëm duke biseduar me ekipin.

“Unë mendoj se ne e dimë drejtimin. Padyshim që duhet të pres dhe të drejtoj makinën, por tashmë ka disa ide të mira që ne kemi qenë duke ndarë me ekipin, që shpresojmë se mund të sjellin disa performanca në rrugën e duhur.”

Kalimi i Perez në Red Bull është ndryshimi i tij i parë i ekipit që kur ai u bashkua me Force India në 2014, dhe ai pranon që rrethinat e tij të reja po mësohen.

“Padyshim që kam qenë shtatë vjet me një ekip kështu që ndihet pak më ndryshe,” tha ai. “Likeshtë si një qen që gjen një familje të re: ju keni qenë me një familje për kaq shumë vite dhe jeni mësuar t’i shihni dhe pastaj krejt papritur po ndryshoni.

“Por më duhet të them, unë kam filluar të ndihem shumë rehat këtu. It’sshtë një ekip fantastik, shumë i bashkuar dhe unë mund të shoh që ka shumë kënaqësi para nesh”.

Perez nuk ka iluzione se sa e vështirë do të rritet kundër Max Verstappen, por ai mendon se dyshja mund të bëjë një kombinim të mirë.

“Shtë një sfidë e madhe për veten time,” shpjegoi ai. “Ne të gjithë e dimë Maksin, sa i talentuar, sa i shpejtë, sa është rritur në vitet e kaluara, sa i kompletuar është deri tani. Pra, ai është padyshim një nga më të mirët dhe një nga më të shpejtë, nëse jo më i shpejti atje në rrjeti aktual.

“Pra, është një sfidë masive në një farë mënyre. Ai ka qenë këtu një kohë të gjatë, ai e di se çfarë dëshiron dhe çfarë i duhet nga makina. Por është një sfidë e madhe dhe unë pres që të punoj me të dhe të shtyj ekipin përpara së bashku “

Perez tashmë ka drejtuar makinën RB16 në imitues, kështu që ka disa ide se çfarë do të nevojitet për të marrë më shumë nga ajo përpara fillimit të testimit.

Ai beson se kalimi i tij në Red Bull do të bëhet më i lehtë nga fakti që të dy testimet para-sezonale dhe gara e parë do të zhvillohen në Bahrein.

“Unë mendoj se sigurisht nuk është një gjë e keqe, veçanërisht duke pasur parasysh sa e ftohtë mund të jetë në Evropë në atë kohë,” tha ai.

“Unë mendoj se është një referencë e mirë. Do të më ndihmojë të ngrihem për të shpejtuar pak më shumë, sepse ne do të bëjmë provën dhe pastaj do të bëjmë garën atje. Unë nuk mendoj se ndryshon shumë por, dua të them, është thjesht një proces adaptimi që mund ta bëjë pak më të lehtë “.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu