Williams Russell i rregullt u tërhoq nga ekipi mëmë Mercedes për garën e dytë në Bahrain dhjetorin e kaluar kur një provë pozitive për COVID-19 përjashtoi Lewis Hamilton.

Russell u kualifikua i dyti dhe dominoi shumicën e garës në lakun e jashtëm të Bahrain International Circuit, vetëm për një përzierje gomash nga Mercedes dhe një birë të vonë për t’i mohuar atij një fitore të mundshme. Në fund të fundit ai e përfundoi garën e nëntë, duke shënuar gjithsesi pikët e tij të parë F1.

Russell u kthye në Williams për garën e ardhshme në Abu Dhabi dhe po fillon sezonin e tij të tretë të plotë me ekipin në 2021, me kontratën e tij të skaduar në fund të sezonit.

I pyetur se çfarë ndryshoi shfaqja e tij mahnitëse në garën Sakhir për të, Russell tha se ai “mësoi shumë gjëra nga ajo përvojë”, duke i dhënë atij më shumë besim dhe besim në aftësinë e tij pasi iu dorëzua një makinë përpara.

PLUS: Si Russell ngriti pretendimin e tij për kurorën e Hamiltonit

“Ajo që ishte shumë interesante për mua ishte që unë u kualifikova i dyti, i cili ishte kualifikimi im më i mirë ndonjëherë – mendoj se më parë ishte i 12-ti – dhe unë isha i zhgënjyer që nuk isha në pol”, tha Russell.

“Vetëm për shkak se jeni papritmas në frontin e një rrjeti, nuk e ndryshon atë qëllim, kënaqësinë që merrni duke përfituar maksimumin nga pajisjet tuaja.

“Po të largohem nga ajo ngjarje, pata disa ditë të vështira. Por në mënyrë të barabartë e vendosa pas vetes, mësova nga ajo.

George Russell, Sakhir GP 2020

George Russell, Sakhir GP 2020

Foto nga: Imazhe Motorsport

“Unë isha shumë mirënjohës ndaj Mercedes dhe Williams që më dhanë mundësinë, dhe në fund të fundit unë duhej ta shihja atë garë si një fitore më vete, edhe nëse nuk do ta fitoja trofeun në fund të ditës.

“[I am] pastaj do të hyj në sezon me më shumë besim dhe besim në veten time, dhe kjo është e shkëlqyeshme për mua, e shkëlqyeshme për ekipin dhe e shkëlqyeshme për të gjithë. Pra, ishte një mundësi e mirë. ”

Mercedes vendosi të kalojë mbi shoferin e caktuar rezervë Stoffel Vandoorne në mënyrë që të hartojë në Russell si zëvendësuesin e Hamilton për garën Sakhir.

Ekipi ka njoftuar Shoku i ekipit të Vandoorne dhe Mercedes Formula E Nyck de Vries do të ndajë rolin rezervë të F1 në 2021, ndërsa është gjithashtu në bisedime me Nico Hulkenberg rreth shërbimit si mbështetës shtesë.

Por Russell nuk u tërhoq kur ai pyeti se si këto emërime mund të ndikonin në një përsëritje të mundshme të paraqitjes së tij të pavarur për Mercedes në 2021.

“Unë dua të them që asgjë zyrtare nuk është vendosur,” tha Russell.

“Padyshim që e gjitha ishte rregulluar në momentin e fundit për ne vitin e kaluar.

“Ata duhet të jenë të përgatitur sepse këto gjëra mund të ndodhin një të Premte në mbrëmje, që një tjetër shofer të jetë në gjendje të bëjë garën, por unë mendoj se ne thjesht do ta kalojmë atë urë kur të arrijmë atje.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu