Shoferi i Williams Russell u përplas me Bottas kur u përpoq të kalonte makinën Mercedes për vendin e nëntë në Emilia Romagna Grand Prix, duke rezultuar në një përplasje të madhe.

Incidenti eliminoi të dy shoferët nga gara dhe nxori një flamur të kuq për shkak të mbeturinave të shpërndara nëpër pista. Kjo gjithashtu bëri që makina e Bottas të shlyhej pothuajse për shkak të dëmit të pësuar.

Bottas dhe Russell fajësuan njëri-tjetrin për incidentin, por shefi i ekipit Mercedes Toto Wolff nuk u bë përshtypje nga veprimet e Russell, duke thënë se ai kishte “shumë për të mësuar” dhe duhej të kishte qenë më i vëmendshëm ndaj një makine nga ekipi i tij prind.

Russell lëshoi ​​një falje për Bottas të hënën në mbrëmje, duke thënë se ai “duhej ta kishte trajtuar më mirë të gjithë situatën”.

George Russell, Williams FW43B

George Russell, Williams FW43B

Foto nga: Zak Mauger / Imazhe Motorsport

Duke folur para se të bënte faljen e tij, Russell tha se ishte i bindur se incidenti nuk do të kishte ndikim negativ në marrëdhëniet e tij me Mercedes.

Russell ka qenë një anëtar i programit të tij të vogël që nga viti 2017, dhe është i informuar gjerësisht për një ditë të ketë sukses ose Bottas ose Lewis Hamilton në Brackley, ndoshta që nga viti 2022.

“Nuk do të dëmtojë marrëdhënien time me Mercedes”, tha Russell.

“Unë kam folur tashmë me ta, dhe ka mirëkuptime nga të dy palët.

“Jam i sigurt nga ana ime, kur pret me padurim, në të vërtetë nuk po merr parasysh se për cilën veturë bëhet fjalë. Por në fund të ditës lëvizja ishte plotësisht në veprim.

“Ishte vetëm tre të katërtat e rrugës poshtë drejt dhe kjo do të kishte qenë thjesht një parakalim i thjeshtë i thjeshtë, po të mos ishte pak lagur dhe ajo pikë.

“Pika që nxora, nuk ishte e lagur. Ishte vetëm pista që po shkonte në të majtë, unë isha shtrënguar pak në të djathtë dhe aty ishte lagështia. “

Lexoni gjithashtu:

Russell shkoi tek kabina e Bottas menjëherë pas përplasjes dhe e pyeti finlandezin “nëse ai po përpiqej të na vriste të dyve” para se ta godiste në përkrenare. Bottas u përgjigj duke ngritur një gisht të mesëm te Russell.

“A duhet të kisha reaguar se si bëra më pas, në nxehtësinë e momentit? Ndoshta jo, jo ”, pranoi Russell.

“Por siç thashë, emocionet janë tepër të larta. Ne kemi shkëmbyer fjalë dhe kjo ishte gjithçka ”.

Russell po planifikon të telefonojë Bottas këtë javë për të pastruar ajrin pas rrëzimit të tyre, ndërsa Wolff gjithashtu tha se ai synon të diskutojë rrëzimin me Russell.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu