Ferrari filloi përgatitjet e tij zyrtare për sezonin 2021 Formula 1 me një ekip të premten nga muzeu i saj i famshëm në Maranello.

Ndërsa ngjarja nuk na ofroi një vështrim të parë të SF21 të ri – që lançimi nuk po ndodh deri më 10 Mars – kishte ende shumë depërtim nga shefi i ekipit Mattia Binotto dhe shoferët Charles Leclerc dhe Carlos Sainz se si ka kaluar dimri dhe çfarë pret përpara.

Këtu janë pesë bastisjet kryesore nga ngjarja përpara një sezoni ku Ferrari e di se duhet të bëjë më mirë.

SF21 nuk do të jetë aq i ngadaltë në drejtësitë në 2021

Fushata e Ferrarit në 2020 u zhvendos nga binarët nga një tronditje e dyfishtë e një motori me energji të dobët dhe një makine shumë të zvarritur. Kombinimi ndëshkoi shumë Charles Leclerc dhe Sebastian Vettel.

Jo vetëm që ishin të ngadaltë në drejtim të drejtpërdrejtë, deficiti ishte i tillë që i detyroi ata të shkurtonin forcën e rënies për të mos qenë plotësisht të prekshëm – dhe kjo i lëndoi ata gjithashtu në qoshe.

Ferrari e dinte menjëherë sezonin e kaluar se duhej të bënte gjëra ndryshe për 2021, dhe kjo është arsyeja pse ka pasur një shtytje të dyfishtë. Një motor krejt i ri do të bëjë debutimin e tij këtë sezon për të adresuar mungesën e kuaj-fuqi, dhe paketa aero e SF21 është riparuar për ta bërë atë më efikas.

Shefi i ekipit Mattia Binotto shprehu siguri se Ferrari do të dilte nga puna e dimrit.

“Bazuar në simulimet tona sot, bazuar në ato që mund të shohim për sa i përket prodhimit të energjisë nga dynos, dhe tërheqjes së makinës nga tuneli i erës, unë mendoj se kemi rikuperuar mjaft shpejtësi në drejtësi”, tha ai .

“Kështu që unë jam duke pritur që shpejtësia të mos jetë një çështje e tillë siç ishte. Shpresojmë të jemi konkurrues, por do ta njohim atë vetëm kur jemi në Bahrein, sepse është gjithmonë në lidhje me atë që bëjnë të tjerët.”

Se si Ferrari fillon sezonin do të vendosë shumë

Ndërsa Ferrari e di që nuk mund të përballojë një përsëritje të sezonit të kaluar, kur përfundoi një të gjashtin në kampionatin e konstruktorëve, fushata e ardhshme nuk do të jetë ajo që mund të hedhë gjithçka.

Ardhja e afërt e rregullimeve të rregullave të F1 për 2022 do të thotë që skuadrat duhet të përqendrohen sa më shumë burime të mundshme në makinat e ardhshme. Bëni prapa kësaj tani dhe do të paguani çmimin kur të fillojë sezoni tjetër.

Të gjitha ekipet do të duhet të manipulojnë ndarjen e burimeve midis makinave aktuale dhe projekteve të tyre të vitit 2022, dhe Ferrari ka marrë vendim për ndërrimin e përpjekjeve të tij herët.

Kjo do të thotë se nuk mund të presë të shkojë përpara gjatë fushatës 2021, kështu që mënyra se si fillon viti do të përcaktojë shumë se si formohet pjesa tjetër e sezonit.

“Makina 2022 është një ndryshim kaq i madh sa që ka të paktën një sasi minimale stërvitjeje dhe modelimi dhe projekte që duhet të zhvillohen. Kështu që shumica e përpjekjeve do të jenë atje,” tha Binotto.

“Kjo është arsyeja pse mënyra e trajtimit të veturës në fillim të sezonit është shumë e rëndësishme, sepse në një farë mënyre është bilanci i performancës që mund të shohim për pjesën tjetër të sezonit.”

Atëherë të gjithë shikojnë nga Bahreini, pasi shumë varen nga mënyra se si shkojnë ato vrapimet e para në Sakhir.

Sainz përballet me një detyrë përpjetë që të jetë në detyrë nga gara e parë

Carlos Sainz Jr ka siguruar një ëndërr në uljen e një vendi në Ferrari – por kjo vjen mes kohërave të ndërlikuara për çdo ekip që ndryshon shoferin.

Masat e reja për uljen e kostove nënkuptojnë që testimi para-sezonal është shkurtuar në vetëm tre ditë në total këtë vit – kjo është gjysma e asaj që ishte ofruar vitin e kaluar. Kjo do të thotë vetëm një ditë e gjysmë për çdo shofer që të bëhet gati për sezonin.

Ndërlikimet e gjetjes së një shoferi plotësisht me një ekip të ri janë komplekse dhe çështjet nuk janë ndihmuar nga ndalimi i Sainz për t’u bashkuar me testin e shoferit të ri në Abu Dhabi vitin e kaluar.

Ferrari është përpjekur ta ndihmojë atë në rrugën e tij duke e nxjerrë atë në një makinë 2018 në Fiorano në fillim të këtij viti, dhe ai ka bërë disa prova të gomave Pirelli edhe në një makinë mushke.

Sidoqoftë, si ai ashtu edhe ekipi e kanë të qartë se ai përballet me një sfidë të përpjetë për t’u futur në të ashtu si dëshironte nga gara e parë.

“Synimi im është padyshim që të jem 100% i gatshëm për garën e parë, por realisht, duke folur në përvojën time të ndryshimit të skuadrave gjatë gjithë këtyre viteve, kjo më tregon se është shumë e vështirë për t’u arritur,” shpjegoi Spanjolli.

“Gjithmonë ka përvoja dhe ndjenja që ju duhet të kaloni nëpër garë me garë, ose me fundjavë gare me fundjavë gare në praktikat falas, në kualifikime dhe në gara. [And things] që gjithmonë të përfundoni të mësoni gjatë garave në vend se të testoni.

“Unë dua të them që një ditë e gjysmë e testimit për shofer nuk do të ndihmojë me siguri, por në të njëjtën kohë unë do të përpiqem të llogaris në përvojën time të ndryshimit të skuadrave kohët e fundit dhe të përpiqem të arrij të garoj një në maksimumin tim niveli “.

Binotto shtoi: “Do të duhet edhe pak kohë. Pra, nuk po presim që ai të integrohet plotësisht 100% në fillim të sezonit, por përsëri, çdo ditë e vetme do të jetë e rëndësishme. Unë besoj se ai do të jetë gati për fillimi i sezonit, nëse jo 100%, shumë afër.

“Për shkak se në fund të fundit ai nuk është një rishtar. Ai është një shofer profesionist, ai ka disa sezone F1 në shpinë të tij. Kështu që unë jam shumë i sigurt se ai do të menaxhojë shumë mirë situatën dhe të jetë gati.”

Dimri COVID i Leclerc nuk i rrëzoi erën nga velat e tij

Duke shmangur kapjen e koronavirusit gjatë sezonit, Charles Leclerc përgatitjet e tij për dimër i dolën nga shinat kur ai doli pozitiv në janar.

Kjo nënkuptonte një periudhë izolimi të plotë ndërsa ai u shërua, dhe një pasiguri të madhe për sa keq do të prekej. Mbi të gjitha, Lewis Hamilton nuk u duk shumë mirë pasi kapi COVID në Bahrein dhe u kthye në Abu Dhabi.

Por ndërsa situata provoi të ishte një bezdi për Leclerc, lajmi i mirë është se nuk pati një ndikim të qëndrueshëm. Dhe në fakt, siç zbuloi gjatë lansimit, ai ka qenë më afër Ferrari dhe Maranello këtë dimër se kurrë më parë.

“Për fat të keq nuk më goditi aq keq, kështu që ndihem plotësisht mirë”, tha ai. “Unë kam bërë disa teste fizike menjëherë pas COVID për t’u siguruar që gjithçka u kthye në normalitet, dhe është rasti. Pra, gjithçka mirë për këtë.

“Unë mendoj se unë kurrë nuk kam qenë në Ferrari aq shumë sa këtë sezon para fillimit aktual të sezonit. Ne gjithashtu kemi bërë mjaft prova me makinën e vjetër, etj, kështu që ndihem shumë i gatshëm”.

Sainz dhe Leclerc nuk do të shkojnë në luftë me njëri-tjetrin

Ferrari ka pasur dhimbje koke gjatë viteve të fundit falë disa problemeve të shokëve të skuadrës – veçanërisht përplasjeve që përfshijnë Leclerc dhe Sebastian Vettel.

Mes një lufte për epërsi midis dy shoferëve në faza të ndryshme të karrierës së tyre, ishte ndoshta e pashmangshme që rivaliteti midis tyre të nxehej herë pas here.

Me Vettel të zhdukur dhe Sainz që vjen në vend të tij, do të jetë një skedar i pastër për ekipin – dhe indikacionet e hershme janë për një harmoni më të mirë brenda mureve të garazhit.

Me Ferrari në këmbën e pasme pas një zhgënjyese 2020, dhe Sainz nuk ishte i ngarkuar nga pritja që Vettel përballej diçka më pak sesa titulli botëror duke qenë një dështim, mesazhi është shumë nga formacioni aktual i Ferrari duke ndihmuar ekipin të parët mbi pritjet individuale.

Leclerc tha: “Unë mendoj se ajo që është më e rëndësishmja është që ne të arrijmë të bëjmë ndarjen e asaj që ndodh në pistë dhe jashtë pistës, dhe çdo herë që jemi jashtë makinës, ne duhet të punojmë së bashku për të provuar dhe shtyrë ekipin përpara “

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu