Australiani pranoi se mungesa e margjinës për gabim në dy ngjarjet e fundit në rrugë në Monako dhe Baku i dha atij më pak mundësi për të eksploruar kufijtë e makinës.

Sidoqoftë, ai mendon se vrapimi i tre garave në Francë dhe Austri – përfshirë dy në fundjavë radhazi në vendin e fundit – do t’i japë atij më shumë hapësirë.

Ricciardo ka luftuar gjatë gjithë sezonit për të përshtatur stilin e tij të vozitjes ndaj kërkesave të McLaren, edhe pse ai ka bërë përparim të mirë në javët e fundit.

“Gjëja zhgënjyese është që unë e di se çfarë i duhet,” tha ai.

“Por është thjesht kaq e vështirë për ta kuptuar mirë. Dhe është thjesht një dritare kaq e vogël. Kështu që do të ketë një xhiro ku mund ta bëj.

“Por për të përsëritur se 55 xhiro rresht ose çfarëdo tjetër, këtu është e vështirë.

“Dhe unë mendoj se kjo është arsyeja pse unë jam i kënaqur që vetëm të përfundoj garën dhe të vazhdoj gjykimin dhe gabimet, dhe të gjitha këto gjëra.

“Kështu që unë po pres me padurim disa qarqe të hapura, qarqe që janë pak më falëse të gabimeve.

“Dhe unë mendoj se kjo ndoshta do të ndjekë shpejt të mësuarit tim në një kokë me tre koka vetëm për të mbajtur një ritëm.”

Daniel Ricciardo, McLaren MCL35M, në gropa

Daniel Ricciardo, McLaren MCL35M, në gropa

Foto nga: Glenn Dunbar / Imazhe Motorsport

Ricciardo pati një përplasje të rëndë në Q2 në Azerbajxhan dhe filloi i 13-ti, megjithëse u rikuperua për të fituar pikë me vendin e nëntë në garë.

Lexoni gjithashtu:

“It’sshtë një qark rruge, nëse do të shkosh deri në kufij, atëherë tashmë ekziston rreziku i ndodhjes së gjërave,” tha ai.

“Dhe atëherë nëse ende jam duke u përpjekur të gjej se ku është saktësisht kufiri, atëherë gjasat janë padyshim pak më të larta.

“Obviousshtë padyshim një turp që më kafshoi në kualitet, në krahasim me një praktikë, por në të njëjtën kohë, kualiteti është vendi ku po përpiqesh të arrish me të vërtetë gjithçka që ke mësuar nga makina, dhe ta heqësh atë.

“Nuk mund ta besoj se do ta them këtë, por jam disi i ngazëllyer për të shkuar në Le Castellet dhe thjesht kam një pistë themelore, ndoshta do të thoja, për të shpëtuar me disa gabime më shumë .

“Lloji i familjaritetit të kësaj, dhe pastaj mendoj se një kokë dyshe në Austri shpresoj se do ta bëjë këtë lloj faze mësimi pak më të lehtë. Por është ajo që është. Obviousshtë padyshim në një thikë dhe unë thjesht po përpiqem të përfitoni maksimalisht prej tij “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu