F1 po planifikon të zhvillojë gara sprint të Shtunën e tre fundjavave të Grand Prix të këtij viti në një përpjekje për të provuar ndryshimin e formatit, duke vendosur rrjetin për të Dielën.

Një ngjarje prej 100 km është planifikuar aktualisht për gara në Kanada, Itali dhe Brazil pasi morën “mbështetje të gjerë” nga ekipet në takimin e fundit të Komisionit F1.

Detaje të mëtejshme janë duke u finalizuar nga një grup pune në javët e ardhshme, me një vendim përfundimtar që pritet para fillimit të sezonit në fund të Marsit.

Por një numër shoferësh kanë shprehur shqetësimet e tyre në lidhje me planin, duke u frikësuar se mund të zhvlerësojë fitoret e Grand Prix të Dielën dhe të mos zgjidhë ndonjë çështje me garën në pistë.

Kampioni katër herë Botëror Vettel është bërë figura më e zëshme e planit, duke e bërë të qartë kundërshtimin e tij dhe duke vënë në dyshim arsyetimin e vendimit.

“Unë nuk e di se cili është mendimi pas tij,” tha Vettel kur u pyet nga Autosport rreth pikëpamjes së tij mbi propozimin.

“Nuk më pëlqen. Pse do të kishit një para-finale në një finale? Ç’kuptim ka kjo? Nuk e kuptoj.

Sebastian Vettel, Aston Martin Racing

Sebastian Vettel, Aston Martin Racing

Foto nga: Aston Martin Racing

“Padyshim që nëse ka një garë të Shtunën, atëherë unë do të duhet të marr pjesë sepse ende dua të ngas makinën të Dielën, por nga këndvështrimi im, nuk ka kuptim”.

Vettel mendonte se nëse F1 duhej të ndryshonte formatin për një fundjavë të Grand Prix, kjo ishte tregues i një problemi më të madh që duhet të zgjidhet.

“Ju keni çmimin e madh dhe gjithmonë ka qenë rreth 300 km dhe sfida kryesore e fundjavës,” tha Vettel.

“Unë mendoj se nëse duhet të prezantosh diçka të tillë, atëherë ka diçka tjetër që duhet të rregullosh përveç formatit, ose një gare tjetër, ose dy minuta të tjera, ose një Q4 ose Q5, ose çfarëdo që të jetë.

“Ndoshta po zhvendoset ose heq vëmendjen nga problemi i vërtetë. Moreshtë më shumë një copë toke sesa një rregullim ”.

Vettel nuk është shoferi i vetëm që ka folur kundër garave të sprintit. Dyshja e Red Bull, Sergio Perez dhe Max Verstappen nuk janë të sigurt për planin, duke e quajtur atë “të rrezikshëm”, ndërsa Daniel Ricciardo mendonte se do të tërhiqte nga garat e së Dielës.

Por ekipet dihet se janë në favor të planit, me shefin e Mercedesit Toto Wolff që beson se ishte diçka që F1 “duhet të bëjë” dhe provojeni në 2021.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu