Një ekip fillestar me bazë në Monako mbetet i interesuar për një hyrje në Formula 1 në të ardhmen e afërt, duke e quajtur një heqje të mundshme të tarifës së fondit të hollimit prej 200 milion $ “një hap përpara”.

Menaxhimi i Rritjes së Monakos njoftoi në fund të vitit 2019 se ishte duke synuar një hyrje në F1 së bashku me Campos Racing me ndryshimin e rregullave teknike në 2021.

Themeluesi Salvatore Gandolfo pohoi në atë kohë se grupi kishte “qëndrueshmërinë financiare të kërkuar nga FIA për ta bërë këtë projekt të suksesshëm”, por presidenti i FIA Jean Todt kishte minimizuar shanset e një ekipi të ri të bashkohej me rrjetin.

Sipas Marrëveshjes së re të Konkordit që hyn në fuqi këtë vit, çdo skuadër që dëshiron të bashkohet me rrjetin së bashku me 10 skuadrat ekzistuese duhet të paguajë një tarifë prej 200 milion $ të fondit të hollimit që do të ndahej midis rivalëve të saj në një përpjekje për të mbrojtur të ardhurat e tyre.

CEO i F1 dhe presidenti Stefano Domenicali tha së fundmi diskutimet po zhvilloheshin me prodhuesit në lidhje me përfshirjen në të ardhmen dhe se ai do të ishte i hapur për të diskutuar një rishikim të tarifës anti-hollim, në varësi të rrethanave.

Në një deklaratë të lëshuar të hënën, Gandolfo konfirmoi se Menaxhimi i Rritjes së Monakos mbeti i përkushtuar ndaj projektit dhe mirëpriti çdo heqje të mundshme të tarifës anti-hollim.

“Projekti aktual i Ekipit Gara të Monakos F1 ishte i pari që diskutoi në mënyrë aktive mundësinë e një hyrje me Qeverisjen F1, qysh në vitin 2019, dhe për të ngritur një strukturë në përputhje me rrethanat, duke realizuar potencialin e rregulloreve të reja teknike që fillimisht duhej të hyjnë në fuqi në 2021 (dhe më vonë u vonua për shkak të pandemisë), “lexon deklarata nga Gandolfo.

“Ne besojmë se deklaratat e fundit të CEO të ri të F1 Stefano Domenicali, të cilat sugjerojnë që pagesa e hyrjes 200 milion për skuadrat e reja mund të hiqet, përfaqësojnë një hap përpara në drejtimin e duhur.

“Ne e vlerësojmë qëndrimin e hapur si të Stefano ashtu edhe të FIA-s dhe jemi të gatshëm të marrim hapat e nevojshëm në mënyrë që të përfundojmë aplikimin tonë.”

Në njoftimin e vitit 2019, projekti emëroi shoferin aktual të Porsche Formula E Pascal Wehrlein dhe garuesin e IndyCar Alex Palou si kandidatë shoferë në 2019, si dhe duke punuar me ish-Ferrari, Arrows dhe Super Aguri figura Daniele Audetto si këshilltar.

Por F1 iu përgjigj pretendimeve duke thënë se po mbante “pa diskutime serioze” me ekipe të reja, dhe kuptohet që kjo pozitë nuk ka ndryshuar.

Çdo ekip kandidat F1 duhet të aplikojë në përgjigje të një tenderi të FIA-s, me shtimin e fundit të suksesshëm në rrjet që vjen në 2016 kur Haas u bashkua me këtë fushë.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu