Juan Pablo Montoya, Kimi Raikkonen dhe Fernando Alonso vlerësohen si një nga hyrjet më të mira të R1 në F1, treshja secila duke shijuar sezone të shkëlqyera me skuadrat Williams, Sauber dhe Minardi që do t’i përgatisnin për karriera të gjata të linjës së lartë.

Montoya kaloi Schumacher tre herë në rrugën e duhur gjatë sezonit dhe më në fund theu rosën e tij në Grand Prix të Italisë, ndërsa Raikkonen shënoi një pikë në debutim dhe Alonso pretendoi disa skalpa në makineritë e bishtit.

Anëtari i katërt i kontigjentit rishtar ishte shoferi i Shigjetave Enrique Bernoldi, i cili u përpoq të përputhej me bashkëkohësit e tij të shquar. Sezoni i Brazilianit mbahet mend më së miri për veprimin e tij të gjatë të mbrojtjes së pasme kundër David Coulthard në Monaco ndërsa shpresat e titullit të shoferit të McLaren filluan të largoheshin.

PLUS: Anëtari i harruar i të korrave më të mirë të F1

Në një edicion special të podcastit të Autosport me temë 2001, kryeredaktori Kevin Turner bashkohet me editorin e Plus James Newbold dhe ish-inxhinierin e McLaren Mark Williams për të diskutuar shfaqjet e rishtarëve, sezonin më të mirë të F1 të Coulthard dhe urrën e fundit të dy herë kampionit të botës Mika Hakkinen.

Ata gjithashtu diskutojnë se si ekipi u prish nga kontrolli i tërheqjes i ri-futur rishtas, dhe debatojnë mbi 10 listat e shoferëve të përpiluar nga komentatori i ndjerë Murray Walker, shefi i ekipit të Minardi Paul Stoddart dhe shoferi i Prost / Jordan Jean Alesi për revistën e rishikimit të sezonit 2001 Autosport.

Ju mund të dëgjoni podcastin duke përdorur luajtësin më poshtë, ose duke shkarkuar përmes të gjitha platformave të mira audio duke përfshirë Google Podcasts, Apple Podcasts dhe Spotify.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu