Pierre Gasly u bë shoferi i gjashtë i F1 që kontraktoi COVID-19 ndërsa ishte në një kamp trajnimi në Dubai. Lëvizjet e tij, dhe ato të shoferëve të tjerë, kanë gjykuar polemika – por gjithashtu ngre pyetje në lidhje me ndjeshmërinë e drejtuesve të F1 ndaj virusit. LUKE SMITH heton arsyet pse

Lajme që Pierre Gasly kishte rezultuar pozitiv për COVID-19 në Dubai erdhi si befasi e vogël për pjesën më të madhe të komunitetit të Formula 1 natën e së Dielës.

Dorëzuar në të njëjtin format teksti Instagram Stories të përdorur nga Charles Leclerc dhe Lando Norris në vijim rezultatet e tyre pozitive në muajin e fundit – gjithashtu herë pasuese në Dubai – Gasly konfirmoi se ai ishte vet-izolues dhe ndihej mirë, para se t’i nxiste ndjekësit e tij të “kujdeseshin”.

Rasti i tretë pozitiv në hapësirën e një muaji, dhe i gjashti në përgjithësi midis rrjetit F1, ka vepruar si një tjetër thirrje zgjimi për serinë mbi rreziqet me të cilat përballet. Pothuajse një e treta e fushës tani është infektuar me virusin – një shifër shumë e lartë pavarësisht se si e shikoni.

Por pse kanë qenë shoferët F1 kaq të ndjeshëm ndaj marrjes së COVID-19 krahasuar me ekuivalentët e tyre në sportet e tjera?

F1 tashmë është përballur me sfida më të mëdha se shumica e serive sportive për shkak të natyrës së saj ndërkombëtare. Ndryshe nga sportet e brendshme si futbolli dhe regbi, apo edhe kampionatet kombëtare të automjeteve, ADN-ja globale e F1 e bën të pamundur shmangien e disa rreziqeve, të tilla si kalimi nëpër aeroporte të përdorura nga udhëtarët e përgjithshëm.

Protokollet e vendosura nga F1 dhe FIA ​​kanë funksionuar mirë, duke kthyer një numër tepër të vogël të rezultateve pozitive dhe duke zbatuar plane të rrepta dhe efektive në qoftë se shfaqen. Ai siguroi që sezoni 2020 mund të mbahej në mënyrë të sigurt, madje edhe me rregulla rigoroze në fuqi – shihet më së miri në Abu Dhabi kur u krijua një ‘urë ajrore’, duke vulosur kunjin F1 nga pjesa tjetër e qytetit.

Por regjimi i rregullt i testimit i kërkuar për ngjarjet nuk është aktiv gjatë jashtë sezonit, duke i dhënë padës pak pushim nga zhurmat e pakëndshme të hundës. Kufizimet shtrënguese në të gjithë botën kanë nënkuptuar se ekziston ende nevoja për të qëndruar vigjilent, veçanërisht kur lloje të reja, më të transmetueshme fillojnë të shfaqen.

Shoferi i alpeve Esteban Ocon shpjegoi në fund të vitit të kaluar se si do të ishte e vështirë të hiqeshin masat paraprake edhe pa testimin e rregullt, duke pasur parasysh nevojën për shoferët për të përfunduar regjimet e tyre intensive të trajnimit dimëror.

“Do të ketë një periudhë të lartë stërvitjeje, unë kam nevojë për të kapur peshën që kam humbur gjatë sezonit dhe për të ngritur përsëri nivelin e fitnesit tim,” shpjegoi Ocon.

“Por është pak e ndërlikuar të udhëtosh për momentin në Evropë. Ashtë pak e ndërlikuar të heqësh vërtet masat paraprake, sepse nuk mund ta bëjmë atë në të vërtetë.

“Ne nuk do të testohemi aq shumë, por nuk duam të sëmuremi dhe të humbasim 15 ditë dhe të mos ndihemi mirë”.

Efektet e COVID-19 edhe tek atletët elitë si shoferët e F1 u panë qartë vitin e kaluar. Lance Stroll humbi Çmimin e Madh Eifel për shkak të sëmundjes, duke u tërhequr përpara kualifikimit dhe testimit pozitiv pas kthimit në shtëpi në Zvicër. Forma e tij ishte e ndjeshme në rikthimin e tij, me Kanadezin që pranoi në Autosport në një intervistë të sezonit të vonë se ai ndjeu ndikimet për një kohë.

“Nuk ishte një rikuperim i lehtë për dy garat e para,” pranoi Stroll. “Unë ende kisha atë lloj hangover COVID për disa gara në Portugali dhe [Imola]. Dhe kjo ishte në të vërtetë e vështirë. Isha jashtë makinës si një muaj nga gara, nga Rusia deri në Portugali, si katër javë jashtë makinës me COVID, pa u ushtruar. Kam humbur shumë muskuj, nuk ka pasur stërvitje. Pra, ishte një rikthim i vështirë “.

It’sshtë një rrezik për të cilin shoferët ishin të vetëdijshëm, por nuk i ka ndaluar shumë prej tyre të udhëtojnë, duke ngritur pikëpyetje për domosdoshmërinë e udhëtimeve të tyre. Në një kohë kur “ndikuesit” e vetë-vajosur kanë kërkuar falje për avionët në Dubai për të ndërmarrë një punë thelbësore – pozimi në plazhe me sa duket ndihmon në motivimin e njerëzve në shtëpi – shoferët e F1 që kanë udhëtuar nuk kanë qenë imun ndaj kritikave.

Norris dhe Leclerc ishin të dy subjekt i pyetjeve të tifozëve në lidhje me vendimin e tyre për të udhëtuar në Dubai. McLaren tha se Norris kishte udhëtuar atje për një kamp trajnimi, por po kalonte një pushim të shkurtër paraprakisht. Gasly ka një apartament në Dubai dhe ka kaluar kohë atje gjatë dimrit, që do të thotë se ai është teknikisht në shtëpi, por është fotografuar duke bashkëvepruar me njerëz ndërsa nuk ka veshur maskë apo distancës shoqërore në javët e fundit.

Ndërsa vendet filluan të nxisin bllokime përsëri drejt fundit të vitit të kaluar, numri i ulët i rasteve COVID-19 të Dubai e bëri atë një vend të njohur dhe relativisht të lehtë për njerëzit për të udhëtuar. Emirates po tregtonte hapur fluturimet e saj duke vënë në dukje se Dubai ishte një ‘korridor udhëtimi’ dhe në listën e vendeve ku udhëtarët që ktheheshin në Mbretërinë e Bashkuar nuk duhej të bënin karantinë për dy javë pas mbërritjes. Shumica e kufizimeve, me përjashtim të veshjes së mbulesave të fytyrës, ishin hequr, ndërsa një program ambicioz i vaksinimit që synonte 50% të popullsisë së Emirateve të Bashkuara Arabe deri në Mars filloi.

Por nuk është për t’u habitur, rastet tani janë rritur. Një rekord i lartë ditor prej 3,657 rastesh u raportua në Emiratet e Bashkuara Arabe në 30 Janar, duke bërë që qeveria e MB të vendoste vendin në ‘listën e kuqe’, duke ndaluar udhëtimet. Një numër sportistësh dhe grash të tjerë që udhëtuan në Dubai për trajnim dimëror gjithashtu kthyen rezultate pozitive, përfshirë futbollistët nga Manchester City dhe Arsenal. Në Skoci, skuadra e Celtic ishte pa 13 lojtarë për një ndeshje të fundit pasi një nga lojtarët e saj në një kamp trajnimi në Dubai testoi izolime pozitive dhe të detyruara më gjerë.

Ky sezon jashtë F1 është mbase më i nevojshmi në historinë e fundit të serialit. Vrapimi i 17 garave në pak më shumë se pesë muaj shtriu tërë kutinë, duke e bërë të rëndësishme për të gjithë që të merrnin ca kohë pushim. Shoferët kishin liritë që normalisht do të shijonin – të udhëtonin atje ku dëshironi midis racave, të bëni pushime gjatë sezonit – të rrëmbyera për shkak të pandemisë.

“Ju ndiheni sikur jeni pak në një kafaz, ku nuk keni liri të bëni vërtet dhe të shihni njerëzit që dëshironi,” i tha Gasly Autosport para fundit të sezonit. “Kështu që unë qartë do të shfrytëzoj rastin jashtë sezonit për ta bërë këtë, sepse kush e di se çfarë do të ndodhë vitin e ardhshëm. Ne mund të jemi në një situatë të ngjashme.”

Natyra ndërkombëtare e F1 nuk shpjegon plotësisht pse kaq shumë shoferë kanë kontraktuar COVID-19, sidoqoftë. MotoGP ka një kalendar të ngjashëm të largët, por vetëm vetëm katër kalorës nëpër tre shtyllat e tij – MotoGP, Moto2 dhe Moto3 – dihet që kanë rezultuar pozitiv. Shumica e kalorësve kanë kaluar dimrat në bazat e tyre në Evropë.

Disa shoferë dhe ekipe të F1 kanë vendosur të mbajnë një profil të ulët kur bëhet fjalë për publikimin e lëvizjeve të tyre dimërore. Sergio Perez dhe Sebastian Vettel kanë udhëtuar të dy në Mbretërinë e Bashkuar javët e fundit për të vizituar ekipet e tyre të reja dhe për të kompletuar pajisjet e sediljeve, por përndryshe ka pasur disa shenja të qarta të shoferëve që kalojnë nëpër fabrikat e tyre ose bëjnë pushime, duke marrë parasysh këshillat nga ekipet e tyre për të qëndruar të vetëdijshëm të situatës globale.

Një teori që mbronte Norris, Leclerc dhe Gasly ishte se ishte më mirë për ata të kapnin COVID-19 tani sesa gjatë sezonit, gjë që do t’i detyronte ata të humbnin gara. Anshtë një ide e ngjashme me ‘kampin e kurorës’ Dr. Helmut Marko – mos harroni një doktor i mjekësisë – sugjeruar marsin e kaluar për drejtuesit e tij të Red Bull.

Kërkimi shkencor ka qenë i përzier. Një studim i fundit nga Shëndeti Publik Angli pretendoi se një “imunitet i fituar natyrshëm si rezultat i infeksioneve të së kaluarës ofron 83% mbrojtje kundër ri-infektimit”, që zgjat të paktën pesë muaj. Por është akoma e mundur të bartet COVID-19 dhe ta transmetohet tek njerëzit e tjerë, dhe mbetet e paqartë se sa kohë do të zgjaste imuniteti i tillë.

Çmimi, nëse ka, shoferët që kanë kontraktuar COVID-19 do të paguajnë mbetet për t’u parë. Norris që nga ajo kohë ka përfunduar izolimin e tij dhe është kthyer në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa Leclerc ishte përsëri në rrugën e duhur për Ferrari javën e kaluar në Fiorano. Asnjëra nuk është përballur ende me mediat këtë vit, por do të jetë interesante të mësosh se sa preken përgatitjet e tyre para-sezonale nga virusi.

CEO dhe presidenti i sapoemëruar i F1 Stefano Domenicali kohët e fundit folën për nevojën që shoferët të jenë ambasadorë për pamjet jashtë serisë të serialit, në lidhje me fushatën e tij We Race As One dhe mesazhet anti-racizëm. Por e njëjta gjë është gjithashtu e vërtetë në lidhje me pandeminë. Importantshtë e rëndësishme që shoferët të kujdesen që t’i përmbahen udhëzimeve sa më mirë të jetë e mundur, madje edhe gjatë sezonit, jo vetëm për hir të tyre por për të qenë të vetëdijshëm për situatën e gjerë globale. Vetëm për shkak se ata nuk rrezikojnë më të humbasin një garë nuk do të thotë që ata duhet të lënë plotësisht rojet e tyre.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu