Trazirat e lëshuara nga pandemia e koronavirusit prishën Formulën 1 në një mënyrë që asgjë tjetër nuk ka që kur filloi kampionati botëror.

Bllokimet e hershme shinën kalendarin. Pastaj mungesa e spektatorëve nga gara kufizoi nivelet e angazhimit të tifozëve, ndërsa mungesa e shitjeve të biletave ndikoi në të ardhurat e F1 me tarifat e pritjes së garës që zhdukeshin shumë.

Por ndërsa garat me çmime të mëdha fitojnë veten përsëri në këmbë ndërsa vendos pamjet një kalendar i plotë me 23 gara këtë vit, pronarët e Liberty Media dhe ekipet janë ende duke përgatitur veten për disa kohë të vështira para se nivelet e të ardhurave të kthehen në normale.

Sportet e tjera janë përballur me sfida të ngjashme dhe kjo i ka shtyrë disa të mendojnë jashtë kutisë dhe të kërkojnë rrjedha të reja të të ardhurave – si dhe mënyra më të mira për t’u lidhur me tifozët.

Një nga mënyrat më unike që janë përmbushur të dyja ato kërkesa ka ndodhur në futboll, me një numër klubesh të mëdha që u drejtohen ‘shenjave të tifozëve’ dixhitalë për të ndihmuar në gjenerimin e të ardhurave si dhe në rritjen e angazhimit të tifozëve.

Shenjat e kripto janë përqafuar nga disa goditës mjaft të mëdhenj – përfshirë Barcelona, ​​Paris Saint-Germain, Roma dhe Atletico Madrid – dhe ndihmuan në mbledhjen e miliona dollarëve gjatë rrugës.

Dhe, si dhe tifozët që ishin në gjendje të blinin dhe tregtonin (dhe të fitonin para nga) shenjat e tifozëve në bursa, ata kanë hapur derën për angazhim të drejtpërdrejtë përmes votave zyrtare për mbajtësit e shenjave në disa vendime të klubit.

Barcelona, ​​për shembull, mbajti një votë për zgjedhjen e veprave artistike motivuese që do të përdoreshin në dhomën e zhveshjes në Camp Nou, ndërsa Juventusi lejoi tifozët të zgjidhnin këngën e festimit që do të luhej sa herë që skuadra shënonte.

Klubet e tjera u kanë dhënë tifozëve që mbajnë shpërblimet e shenjave – si të qenit në gjendje të marrin pjesë në video konferenca me stafin kryesor ose të kenë prerje kartoni të tyre të ngritur në stadiume që janë ende të ndaluara për tifozët.

Me klubet e futbollit të përfshira që kishin gjeneruar një të ardhur totale prej 30 milion dollarësh mes tyre deri më tani, dhe tifozët që gëzonin angazhimin e shtuar, ishte e pashmangshme që sportet e tjera do të ndiqnin shembullin – dhe tani F1 do të jetë i radhës.

Ideja kryesore e konceptit të tifozëve është Alex Dreyfus, CEO i platformës Socios.com ku tifozët mund të blejnë shenjat dhe të votojnë për vendimet e klubit.

“Ne filluam me ekipe futbolli dhe pastaj filluam të shkonim në Esports, kriket dhe UFC – dhe tani po shkojmë drejt Formula 1,” i tha Dreyfus Autosport.

Dreyfus shpreson të konfirmojë një marrëveshje me të paktën një ekip F1 në fazat e hershme të këtij viti, dhe kjo mund të hap derën për të tjerët për t’u ndjekur.

PLUS: Si F1 po përqafon monedhat e kriptuara

Lëshimi i një shenje jo vetëm që do të shtojë rrjedhën e të ardhurave për ekipin F1 të përfshirë, por gjithashtu duhet të veprojë si një trampolinë për një nivel të ri të inovacionit dhe angazhimit të tifozëve duke ecur përpara.

Ndërsa tifozët që zgjedhin një shofer nuk do të kenë gjasa, pse të mos i lini të thonë fjalën e tyre për karotat e makinave, ose veshjen e skuadrës – ose cilat helmeta të zgjedhin për gara të caktuara.

“Nëse ekipi është i etur për të përtërirë, çdo javë ata do të bëjnë sondazhe dhe sondazhe, ata do të kenë përvoja VIP. Unë mund të shoh mundësitë e reja,” tha Dreyfus. “Unë jam shumë i sigurt se mund të jetë mjaft i suksesshëm.”

Besimi në lidhje me atë që punon për F1 vjen nga Socios që ka drejtuar një gisht në stërvitjen e ujit. Ai u kërkoi pronarëve aktualë të shenjave në zonën ‘Locker Room’ të Aplikacionit të saj nëse tifozët do të ishin të interesuar të dilnin pas një projekti të pa identifikuar të ekipit F1. Përgjigja ishte një po e madhe.

“Në dhomën e zhveshjes, cila është kjo ide e çmendur që kishim për të lënë para verbërisht në një ekip edhe pse ju nuk e dini për cilën skuadër është, ne përfunduam me dy milion e gjysmë dollarë të premtuar. Kështu që na ndihmoi shumë për të kuptuar, “shtoi Dreyfus.

Modeli i biznesit për shenjat e tifozëve është mjaft i thjeshtë. Ekipet marrin një komision përqindjeje të secilës shenjë të shitur, plus një pjesë të tarifave të tregtisë që gjenerohen nga blerja dhe shitja e argumenteve në shkëmbime të mëdha si Binance ose me platformën e kriptove Chiliz.

“Në vitin 2020, si kompani, ne kemi shitur më shumë se 30 milion dollarë shenja për të gjithë partnerët tanë,” shpjegoi Dreyfus. “Dhe sepse pak a shumë ne ishim në bazë 50/50, kjo do të thotë që klubet gjeneruan më shumë se 15 milion dollarë në total.

“Ka disa klube që morën më shumë se 5 milion dollarë secili, e cila, në botën COVID-19, është para shumë e mirë dhe shumë e mirëpritur për ta.”

Por çelësi për idenë e fan token nuk është krijimi i të ardhurave. Në zemër të tij është një mënyrë më e mirë për t’u angazhuar me fansat që shkon përtej një sondazhi të thjeshtë në Twitter ose Facebook.

“Nuk është një pjesë e kompanisë. Më pëlqen ta quaj atë një pjesë të ndikimit, që do të thotë se është gjenerata e ardhshme e ndërveprimit midis tifozëve dhe klubeve”, shpjegoi Dreyfus.

“Duke zotëruar këtë shenjë të një ekipi, është e imja, unë e zotëroj atë. Unë mund të kem një ose mund të kem 2000, dhe për sa kohë që e zotëroj atë, unë mund të votoj dhe të marr pjesë në disa vendime të klubit.”

Dreyfus shpjegon se zgjedhja e teknologjisë blockchain (ku blloqet e informacionit ruhen në një rrjet kompjuterash në të gjithë botën pa nevojën e një partie të centralizuar që i kontrollon ato) ishte një komponent thelbësor i planit të fan token.

“Ne vendosëm të përdorim bllokimin për dy arsye. Njëra është sepse ne po krijonim një aset dixhital, kështu që ju duhet të provoni mungesën – dhe sporti ka të bëjë me mungesën.

“Kur e shikoni, sporti ka të bëjë vetëm me ekskluzivitetin. Ekziston një sasi e kufizuar e biletave. Ka një sasi të kufizuar të njerëzve, dhe të gjithë duan të jenë pjesë e tij. Kështu që krijimi i një sasie të caktuar të shenjave për ekip për të krijuar mungesë gjatë pesë-shtatë viteve të ardhshme, kjo ka kuptim.

“Dhe pastaj, si një tifoz, duke e zotëruar këtë dhe duke qenë në gjendje të votonim për disa vendime të klubit, ne donim të garantonim edhe integritet dhe drejtësi. Pra, kjo është arsyeja pse të gjitha votimet janë në blockchain. Askush nuk mund ta mashtrojë atë.”

Ndërsa hapja e shenjave të tifozëve në futboll ka qenë një sukses dhe paralajmërim i mirë për F1, kjo nuk do të thotë që ka qenë një rrugë e thjeshtë për të arritur atje.

Ndoshta një nga pengesat më të mëdha që ende duhet të kapërcehet është një skepticizëm i përgjithshëm ndaj kriptomonedhës nga publiku i gjerë, me raportet kryesore të lajmeve të mbretit të kripto Bitcoin shpesh duke u përqëndruar vetëm në negativët.

Por tregu aktual i kripto demave, me Bitcoin që ka arritur një çmim të lartë të të gjitha kohërave këtë vit mes një turrje investitorësh të rinj institucionalë si MikroStrategjia në sferë, tashmë po bën shumë për të transformuar perceptimet e industrisë për mirë.

Dreyfus beson se tifozët zakonisht kanë rënë në dy kampe kur ofertat e shenjave kanë dalë. Ata ose nuk e pëlqejnë fare kripton, ose e duan plotësisht mundësinë që u jep atyre për t’u afruar me ekipin e tyre të preferuar.

“Detyra ime është të edukoj njerëzit të kuptojnë se çfarë duam të përpiqemi të arrijmë, dhe kjo ndonjëherë është e vështirë sepse ekziston ky përbërës i ndotur i kriptos,” tha ai.

“Ata thonë,” oh është kriptë, është e ndyrë, është e keqe “. Pra, ne duhet t’i edukojmë ata.

“Ne nuk synojmë të jemi Bitcoin. Ne nuk duam të ndryshojmë botën ose industrinë financiare. Kjo nuk është puna ime. Detyra ime është të përpiqem të përdor blockchain dhe kripto për të monetarizuar dhe angazhuar bazën e tifozëve. Kjo është e gjitha.

“Dhe tifozët ishin të njëjtë. Kishte:” Oh, kjo është një mashtrim. Unë nuk do të vendos 20 dollarë në këtë. Kjo duhet të jetë një mashtrim. Oh, klubi im po punon për të bërë një mashtrim. Kjo është e papranueshme. “

“Por pastaj është një djalë tjetër që thotë,” Oh, kjo është kaq interesante. Unë mund të votoj për muzikën në stadium? Uau, unë kurrë nuk e kam bërë atë më parë. Ju më keni pyetur diçka në Twitter dhe në Facebook më parë, por vetëm si dikush. Tani mua si tifoz, më njohin dhe më dëgjojnë. Kjo është e paçmuar. ‘ Pra, ne duhet të ekuilibrohemi midis këtyre pikëpamjeve “.

Me COVID-19 që nuk do të shkojë askund shpejt, dhe industritë në të gjithë botën duhet të ndryshojnë modelet e tyre të biznesit si rezultat, Dreyfus sheh një të ardhme të ndritshme për shenjat në të gjitha sportet, përfshirë F1. Dhe është një që ai mendon se mund t’i përshtatet skuadrave të përfshira po aq sa tifozët.

“Ndjenja ime e zorrëve është se skuadrat do të duhet të kthehen me të vërtetë në shndërrim në një produkt argëtimi dhe një produkt konsumator”, tha ai.

“Kjo do të thotë të përpiqesh të drejtosh të ardhura nga konsumatorët dhe jo më ekskluzivisht vetëm nga të drejtat e transmetimit dhe sponsorët, e cila është ndoshta 80% e biznesit të tyre tani.

“Nëse, për pesë vjet, kjo rrymë bie ndjeshëm, atëherë ajo do të shkatërrojë biznesin e tyre. Kthehet në përbërësin kryesor që ekipet kanë konsumatorë, kanë tifozë dhe kanë njerëz që pëlqejnë atë që bëjnë, por si mund t’i monetarizojnë ato?

“Nuk kam përgjigjen e plotë. Por ajo që kemi është vetëm një përgjigje. Do të ketë shumë të tjera. Dhe kjo është ajo që ne po përpiqemi të shtyjmë.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu