“Ata ishin njerëz të pakujdesshëm, Tom dhe Daisy. Ata thyen gjëra dhe krijesa dhe më pas u tërhoqën përsëri në paratë e tyre ose pakujdesinë e tyre të madhe, ose çfarëdo qoftë ajo që i mbante së bashku, dhe i lanë njerëzit e tjerë të pastronin rrëmujat që kishin bërë “

Përmbledhja e dhënë nga Nick Carraway në kapitullin e fundit është një nga citimet më të fuqishme në klasikun e F. Scott Fitzgerald Gatsby i Madh.

Pas vrasjes së mikut të tij, Jay Gatsby, i cili ishte përfshirë në një lidhje që pa të dashurën e tij, Daisy Buchanan, në fund të fundit refuzonte të linte burrin e saj, Nick mbetet i tronditur kur Daisy dhe Tom – pjesë e turmës së ‘parave të vjetra’ – thjesht mblidhni bagazhet dhe largohuni.

Ishte një citim që më erdhi në mendje javën e kaluar ndërsa Haas zbuloi transmetimin e tij të ri dhe parashikoi sezonin 2021.

Pas një dimri të bollshëm në prag të veprimit të Nikita Mazepin për të kapur një grua në pjesën e pasme të një makine dhe videoja duke u ngarkuar në llogarinë e tij në Instagram, Haas ishte përsëri në qendër të vëmendjes.

Por zbulimi i makinës, i shtrirë në shtrat në ngjyrat e kuqe, të bardhë dhe blu të flamurit rus – gjë që tani ka zgjuar interesin e Agjencisë Botërore Anti-Doping – dhe që mbante emrin e sponsorit të ri të titullit Uralkali, vetëm vendosi në shtëpi diçka që ne tashmë e dinim.

Mazepin nuk ishte kurrë në të vërtetë në rrezik për të humbur makinën e tij F1 për sjelljen e tij.

Nikita Mazepin, Vend i përshtatshëm për vendin e Ekipit Haas F1

Nikita Mazepin, Vend i përshtatshëm për vendin e Ekipit Haas F1

Foto nga: Ekipi Haas F1

Haas dënoi sjelljen e Mazepin në përgjigje të shfaqjes së videos, duke i quajtur veprimet e tij “të neveritshme”. Ndërsa tifozët në të gjithë botën folën kundër Mazepin dhe bënë thirrje për shkarkimin e tij, Haas përsëriti pak para Krishtlindjes se ai do të ishte pjesë e përbërjes së tij për 2021. Ekipi tha se ishte marrë me Mazepin brenda, me detajet për të mbetur private. Pas shtyrjes së çështjes nga FIA për Haas, gjoja do të thoshte që afera ishte në një fund – asgjë më shumë nuk mund të bëhej.

Por kurrë nuk do të zhdukej, veçanërisht pasi Mazepin u përball me një thirrje të hapur mediatike për herë të parë që kur video u postua javën e kaluar. 13 minutat e hapura të një seance 20-minutëshe u mbushën ekskluzivisht me pyetje nga gazetarët për atë që ndodhi, para se ekipi të sugjeronte që biseda të kalonte në tema të tjera si sezoni i ri dhe gara e parë në Bahrein.

Gjatë seancës, Mazepin e quajti atë që ndodhi një “gabim të madh” dhe se ai “nuk ishte krenar për këtë”. Ai falënderoi Haas për mbështetjen e tij, duke thënë se kishte qenë “shumë i dobishëm” për të ndihmuar në arsimimin e tij dhe se ai ndjeu “mënyrën më tej” të zhvilluar me sjelljen e tij se kurrë.

“Ne si qenie njerëzore duhet të tregojmë një sjellje të caktuar ndaj njëri-tjetrit, për të jetuar në një botë të qetë dhe humane. Kështu që unë kam besim se tani e tutje do të jem një nga ata njerëz ” Nikita Mazepin

Megjithatë, ai fillimisht vazhdoi të shprehte shprehjen e tij të pendimit në të njëjtën mënyrë të faljes së tij fillestare – që kur u fshi kur fshiu llogarinë e tij në Twitter – në të cilën tha se duhej ta mbante veten për një “standard më të lartë si një shofer F1”.

“Unë nuk u solla siç doja të sillem duke qenë në Formula 1,” tha Mazepin. “Faza e tranzicionit për të realizuar atë që kam arritur ka qenë shumë e shkurtër dhe unë nuk e adaptova atë aq shpejt sa duhej të kisha bërë.”

Kur u pyet drejtpërdrejt për atë që ai kishte mësuar në lidhje me trajtimin e grave dhe sjelljen e tij me gratë, pyetësi duke cituar zhgënjimin që mund të ndiejnë tifozët femra të F1 dhe madje edhe traumën që sjellja e tij mund të jetë zbuluar, Mazepin përsëri foli për shembullin që ai dha Shofer F1.

“Të diplomohesh në Formula 1 dhe të jesh shofer i Formulës 1 do të thotë që papritmas, bëhesh një shembull për shumë fëmijë të rinj që synojnë të futen në të njëjtin kampionat,” tha ai.

“Me këtë, ju duhet të sillni një mënyrë të caktuar të sjelljes ndaj vetes. Nuk e kam bërë menjëherë. ”

Nikita Mazepin

Nikita Mazepin

Foto nga: Imazhe Motorsport

Por, pushtimi i Mazepin është plotësisht i parëndësishëm. Anshtë një çështje se si ai veproi si një qenie njerëzore.

I pyetur nëse e kuptonte sjelljen e tij nuk ishte e pranueshme si person në përgjithësi, Mazepin u përgjigj: “Po, e kuptoj. Unë kam marrë përgjegjësinë për të, siç e thashë më parë, si në qark ashtu edhe jashtë tij.

“Ne si qenie njerëzore duhet të tregojmë një sjellje të caktuar ndaj njëri-tjetrit, për të jetuar në një botë të qetë dhe humane. Kështu që unë kam besim se tani e tutje do të jem një nga ata njerëz ”.

Retorika që vjen nga shifrat në Haas gjatë tre muajve të fundit ka përqendruar arsimin dhe rehabilitimin, jo ndëshkimin. Detajet e sakta të këtij arsimi nuk janë zbuluar kurrë.

“Ne folëm shumë për ato që mendojmë se shkuan keq,” tha drejtori i ekipit të Haas F1 Gunther Steiner kur u pyet nga Autosport se për çfarë punoi ekipi me të.

“Nuk dua të zgjeroj detajet. Gjëja më e madhe është se ai mori mbështetje. Ishte gabim. Ai e di këtë. Nuk kisha nevojë t’i tregoja, sepse ai kërkoi falje edhe pas incidentit.

“Në përgjithësi, ne thjesht vazhdojmë tutje dhe duam ta ndërtojmë atë që të jetë një shofer i mirë i makinës garuese. Dhe një shofer i mirë i makinës garuese duhet të jetë gjithashtu një qenie njerëzore e mirë. Ai është i etur për të mësuar gjithçka që mundet sepse është shumë i ri dhe ai thjesht dëshiron të shkojë tutje dhe të tregojë se çfarë mund të bëjë në të ardhmen. ”

Mazepin mund të dëshirojë të lëvizë përpara dhe të mësojë, por nuk ka asnjë mënyrë që bashkësia e tifozëve F1 të harrojë për atë që ka ndodhur. Një vështrim në ndonjë prej postimeve të Haas në rrjetet sociale në tre muajt e fundit ju tregon gjithçka, e mbushur me kritika ndaj Mazepin që shpesh rezulton në hashtag ‘#WeSayNoToMazepin’ trending.

Nikita Mazepin

Nikita Mazepin

Foto nga: Ekipi Haas F1

Ekipi nuk është i verbër ndaj reagimeve të tifozëve. Administratorët e llogarive të tij sociale janë në vijën e parë kur bëhet fjalë për të vlerësuar reagimet e tifozëve për ndonjë gjë, dhe ndërsa numrat e tyre të angazhimit janë përmes çatisë tani, kjo nuk është për një arsye pozitive. Ashtë një punë e vështirë me të cilën përballen.

Mazepin është i vetëdijshëm për imazhin që mbart tani, duke pranuar se ai nuk mund të ndikojë në mënyrën se si njerëzit mendojnë.

“Unë nuk do të jem në gjendje të vë fjalë në gojën e njerëzve,” tha ai. “Unë jam i sigurt me përpjekjen që po bëj dhe drejtimin që po marr, rezultatet do të jenë atje, dhe unë do të përpiqem të bëj garat të flasin”

“Me siguri që disa njerëz nuk do ta lëshojnë kurrë këtë dhe do ta shohin gjithnjë për ta sulmuar atë. Por unë mendoj se ai do të rritet disa qime në gjoksin e tij dhe thjesht do të merret me të ” Gunther Steiner

Ndërsa Steiner gjithashtu dëshironte të zhvendoste vëmendjen në performancat e Mazepin në rrugën e duhur, ai e pranoi që shoferi rus do të duhej të pranonte imazhin që është ndërtuar dhe se ai nuk do të zhdukej lehtë.

“Me siguri që disa njerëz nuk do ta lëshojnë kurrë këtë dhe do ta shohin gjithnjë për ta sulmuar atë,” tha Steiner. “Por unë mendoj se ai do të rritet disa qime në gjoksin e tij dhe thjesht do të merret me të.

“Ai është një djalë i fortë. Sigurisht që nuk është mirë të merresh me këtë kur je i ri, por kjo ka ndodhur. Ju nuk mund ta bëni atë të zhduket. Kështu që thjesht vazhdoni dhe silleni ashtu si duhet, ose siç mendoni tani atë që keni mësuar prej saj, dhe sillesh kështu, dhe kjo është [what] ai do të bëjë. “

Mazepin gjithmonë do të përballej me kritika kur u ngjit në një vend të F1. Ai sigurisht që ka përfituar nga pasja e një babai të pasur, por ka përfunduar testimin e gjerë privat F1 dhe ka bërë gjithçka që i duhej për të fituar një super licencë. Ai sigurisht që është mjaft i aftë për të garuar në F1, edhe nëse mbështetja që ai ka gëzuar do të thotë që pyetjet do të bëhen gjithmonë, të dëshmuara nga pole-siter dhe tre herë përfunduesi i podiumit Lance Stroll.

Por sjellja e Mazepin ishte tashmë një pikëpyetje para videos që po postohej. Ai e goditi me grusht Callum Ilott në një garë F3 në 2016, duke rezultuar në një ndalim me një garë. Në udhë, ai ishte rregullisht në bankën e të akuzuarve në F2 sezonin e kaluar, duke e përfunduar vitin me 11 pikë dënimi, vetëm një i trembur nga totali i nevojshëm për të shkaktuar një ndalim. Mazepin tha javën e kaluar se ishte “i sigurt” se nuk do të kishte nevojë të ishte aq agresiv në F1, pasi “ka nevojë për një stil shumë të ndryshëm të vozitjes kur luftoni për një kampionat dhe potencialisht luftoni më tej në rrjet”.

Nikita Mazepin, Mick Schumacher

Nikita Mazepin, Mick Schumacher

Foto nga: Imazhe Motorsport

A do ta trondisë ndonjëherë Mazepin atë që ndodhi dhjetorin e kaluar? Nuk ka gjasa. Pavarësisht arsimimit që ai thotë se i është nënshtruar dhe pjekurisë në rritje që ai mund të tregojë duke ecur përpara – siç bëjmë të gjithë me moshën – kjo është një njollë e pashlyeshme në imazhin e tij.

Kur Mazepin në fund të bëjë debutimin e tij në F1 më vonë këtë muaj, do të ketë më shumë për të folur dhe pyetjet në lidhje me incidentin ka të ngjarë të zbardhen. Por nëse në ndonjë moment shfaqjet e tij në rrugë të mirë vihen në pikëpyetje dhe debati ‘shoferi i pagës’ ringjallet, do të jetë një nga pikat më të mëdha që minon vendin e tij në rrjetin F1. Sikur një shofer të mos sillte nivelin e mbështetjes – pasqyruar fizikisht nga liveni i makinës – që Mazepin është në Haas të përfshihej në një incident të tillë dhjetorin e kaluar, a do të kishte reaguar ekipi ndryshe ndaj sjelljes së tij të keqe?

Mazepin përballet me një luftë të përpjetë për të fituar pranimin brenda F1, dhe nuk mund ta marrë kurrë plotësisht atë. Por ai nuk mund të tërhiqet thjesht në para dhe pakujdesi të madhe si Tom dhe Daisy. Ai duhet të jetojë me pasojat e veprimeve të tij.

Nikita Mazepin

Nikita Mazepin

Foto nga: Ekipi Haas F1Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu