Bottas duke dështuar të ngrohë gomat e tij mjaftueshëm në Q3 herën e fundit në Imola do të thoshte se ai ra në vendin e tetë në rrjet dhe luftimet e mëtejshme me ruajtjen e temperaturës së gomave në garën Emilia Romagna do të thoshin se ai ishte lënë pas gjysmës së distancës, pak para se të eliminohej në të aksident i madh me George Russell.

Çështja e ngrohjes së mirë të gomave ka qenë një temë qendrore për fundjavën Portimao deri më tani, me shoferët në të gjithë fushën duke luftuar në sipërfaqen e lëmuar, me kontroll të ulët. Por Bottas ishte në gjendje të linte problemet e tij të mëparshme pas tij për të pretenduar polin e tij të 17-të në karrierën e tij, përpara shokut të skuadrës Lewis Hamilton në Q3 të Shtunën.

Të dy drejtuesit e Mercedesit ende kishin dramë të temperaturës së gomave vonë, pasi ata nuk arritën të rimarrin ritmin e tyre Q2 në gomat e mesme për drejtimet e tyre të fundit në Q3, për të cilat Bottas tha se ishte ndoshta për “erën” [picking] deri në vrapimin e fundit dhe unë nuk mund të marrë mjaft temperaturën [again]”.

“Ashtë një ndjenjë e mirë të jesh në shtyllë”, tha Bottas pasi u ngjit nga W12 e tij në park ferme.

“Ndihet sikur ka kaluar një kohë. Ishte mirë të marr një kualifikim të mirë – ka qenë pika e dobët për mua në dy garat e para, [with] vënia në punë e gomave.

“Përsëri këtë fundjavë ne kemi qenë duke punuar shumë dhe është mirë të shohësh se po paguan dhe më vë në një pozitë të mirë për nesër.”

Duke folur më vonë në konferencën për shtyp pas-kualifikuese, Bottas tha se rezultati “sigurisht më vuri një buzëqeshje në fytyrë”.

Ai shtoi: “Për shkak se në dy garat e para të sezonit, kualifikimi me të vërtetë nga ana ime nuk ka qenë, të paktën në seancën Q3, pika e fortë.

Valtteri Bottas, Mercedes W12, arrin në Parc Ferme pasi siguroi shtyllën

Valtteri Bottas, Mercedes W12, arrin në Parc Ferme pasi siguroi shtyllën

Foto nga: Pishina FIA

“Të heqësh gjithçka nga gomat dhe që gomat të funksionojnë mirë ka qenë paksa dobësi.

“Por tani u ndje sikur gjërat kishin filluar të shkonin në drejtimin e duhur. Unë jam ndjerë e fortë gjatë gjithë fundjavës, kështu që e dija se ishte e mundur, dhe padyshim që më bën vërtet të lumtur ta bëj atë së bashku në Q3 dhe të jem në pol.

“Si ekip gjithashtu, me presionin dhe me betejën me Red Bull, është mirë të jesh përpara.”

Kur u pyet se çfarë ishte prapa përparimit të tij për ngrohjen e gomave, Bottas u përgjigj: “Jashtë xhirove, duke parë ato gjëra – aq shumë ka të bëjë me gomat.

“Dhe po, vetëm gjithashtu t’i besosh punës tënde dhe udhëzimit të caktuar. Gjithçka”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu