Raikkonen e bëri komentin përmes radios së ekipit pasi mbaroi Grand Prix Britanik nga pikët në vendin e 15-të.

Finlandezi kishte fituar vende në fillim si në sprintin e së Shtunës ashtu edhe në Grand Prix vetë.

Ai kaloi pjesën e fundit të ngjarjes kryesore duke luftuar me Sergio Perez të Red Bull, por humbi çdo mundësi për të bërë 10 të parët pasi kontakti çoi në një rrotullim të vonë.

Raikkonen ka shënuar vetëm një pikë deri më tani në 2021, kur përfundoi i 10-ti në Azerbajxhan, ndërsa shoku i tij i skuadrës Antonio Giovinazzi gjithashtu ka vetëm një vend të 10-të në emrin e tij.

Ekipi Hinwil ndaloi zhvillimin e makinës së tij 2021 disa javë më parë, përveç puna e nevojshme për të përmbushur provat më të rrepta të devijimit të krahut të pasmë.

Pas flamurit në Silverstone, inxhinieri i Raikkonen sugjeroi se ai mund të kishte përfunduar i 10-ti pa kontakte me Perez.

“Ndoshta, ose ndoshta duhet ta bëjmë makinën të shpejtë, është e thjeshtë”, u përgjigj ai. “Impossibleshtë e pamundur të luftosh kundër tyre. E njëjta gjë, e njëjta gjë, dhe përpiquni të luftoni me makinat e tjera. Eja, ne duhet të zgjohemi dhe të bëjmë diçka. ”

Kimi Raikkonen, Alfa Romeo Racing C41, rrotullohet pas kontaktit me Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B

Kimi Raikkonen, Alfa Romeo Racing C41, rrotullohet pas kontaktit me Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B

Foto nga: Mark Sutton / Imazhe Motorsport

Më vonë Raikkonen pranoi se kishte qenë një pasdite e vështirë që e pa atë të mbronte më shumë sesa të sulmonte.

“Ne disi prisnim që nuk do të ishte një garë e lehtë për ne këtu dhe kështu doli të ishte,” tha ai kur u pyet për garën në Silverstone. “Pas fillimit ne ishim mjaft mirë, por sa më shumë që të shkonim, aq më shumë po shikoj në pasqyra më shumë sesa përpara.

“Ne u përpoqëm të luftonim, por nuk ishte e mjaftueshme këtu. Ndoshta në ndonjë pistë tjetër mund të jemi pak më mirë, por e dini, çfarë mund të bëni? ”

Lidhur me incidentin me Perez ai tha: “Unë mendoj se gjatë garës kemi pasur disa beteja, dhe padyshim që ato ishin shumë më të shpejta. Por unë arrita ta mbaj atë pas një kohe mjaft të gjatë.

“Dhe në fund ishim nja dy kënde pranë njëri-tjetrit dhe pastaj unë isha jashtë cepit të mëparshëm, brenda tjetrit dhe nuk e di, mbase ai nuk më pa, por unë përfundova duke u rrotulluar dhe kjo për këtë

“Unë isha mirë atje dhe pastaj papritmas ai vetëm u kthye dhe pastaj unë shkova. Por unë më shumë preferoj të luftoj për pozicionin. Mbarimi i 11-të apo i 12-të nuk na ndihmon vërtet. ”

Lexoni gjithashtu:

Kreu i inxhinierisë së pistave të Alfa Xevi Pujolar pranoi se ekipit i mungon ritmi për të fituar pikë në meritë për momentin.

“Ne e dinim përsëri se do të luftonim afër pikave”, tha Spanjolli. “Dhe pastaj nëse diçka do të ndodhte përpara, ne mund të afrohemi. Por po na mungon edhe pak.

“Ne u përpoqëm të shkonim në anën agresive me Kimi, boks mjaft herët, por na duhej pak më shumë ritëm për t’u afruar pikëve në mes të garës.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu