Finlandezi nxori makinën e sigurisë në fillim të xhiros së dytë në Portimao pasi ai vrapoi në pjesën e prapme të shokut të ekipit të Alfa Romeo Antonio Giovinazzi në fillimin e përfundimit drejt.

Raikkonen kishte pretendoi se ai ishte shpërqendruar duke ndryshuar disa kontrolle butonash në timonin e tij, kështu që nuk e kishte kuptuar se po vinte në timonin e pasmë të Giovinazzi.

Duke folur për reagimin nga ekipi pas garës, Raikkonen tha se ai kishte humbur debrifin pas ngjarjes, por në vend të kësaj kishte qenë në marrjen e komenteve nga Robin gjashtë vjeçar.

“Djali im po më thoshte se:” Ti gjithmonë më thua të pres përpara “kur ai po ngiste një karton,” tha ai. “Ai më dha pak nga ajo …”

Alfa Romeo kishte shpresuar të bënte disa përparime solide me makinën e saj këtë sezon, por po përballet me një kohë të vështirë në mesfushën konkurruese.

Raikkonen llogariti që shanset e tij për të bërë përshtypje dhe për të arritur një bartje të mirë të pikëve vareshin nga karakteristikat e pistës që i përshtaten paketës së saj.

Kimi Raikkonen, Alfa Romeo Racing në konferencën për shtyp

Kimi Raikkonen, Alfa Romeo Racing në konferencën për shtyp

Foto nga: Pishina FIA

“Unë mendoj se në Bahrein kemi qenë ndoshta më të fortë në përgjithësi si një pistë,” tha ai. “Ndoshta kushtet na përshtaten më mirë, ndoshta disa kundër të cilëve nuk i përshtaten aq mirë.

“Por është pak më afër sesa ishim vitin e kaluar. Asnjëherë nuk kemi pritur të jemi në mes të paketës, por duhet të përmirësohemi. Kjo është e qartë.

“Ne duhet ta bëjmë makinën më të shpejtë që të jetë më lart. Dhe mendoj se do të ketë pista ku mund të jemi më mirë dhe disa ku mund të luftojmë edhe më shumë.

“Por çdo skuadër ka të njëjtat çështje. Thjesht duhet ta bëjmë makinën pak më të shpejtë ”.

Raikkonen mendon se Alfa Romeo po bën përparim të përgjithshëm si ekip, megjithëse i është nënshtruar një ristrukturimi në vitet e fundit.

“Nëse po krahasoni se ku ishim katër vjet më parë, ne patjetër që jemi në një pozitë shumë më të mirë në çdo mënyrë që ju të shikoni ekipin,” tha ai.

“Ata ishin zhdukur pothuajse në atë kohë, por duhet shumë kohë për t’u rindërtuar, për t’i kthyer njerëzit përsëri.

“Padyshim që objektet janë aty për të bërë një punë të mirë. Atëherë padyshim që vitin e kaluar motori ishte pak i vështirë, por gjithashtu makina nuk ishte aty ku padyshim që do të dëshironim të ishte. Kështu që në fund të fundit është gjithmonë paketa.

“Nuk ka rëndësi nëse keni motorin më të mirë, por makinën më të keqe, ju nuk po merrni më të mirën prej tij. Por mendoj se ka të gjitha mjetet dhe gjithë fuqinë punëtore për të bërë një punë të mirë. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu