Holandezi po del nga një provë inkurajuese para-sezonale për Red Bull, me RB16B të ri që ka provuar të jetë i shpejtë dhe i qëndrueshëm.

Forma e ekipit të tij ishte në kontrast me Mercedesin, i cili kishte një vrapim më të trazuar në Bahrein pasi Lewis Hamilton dhe Valtteri Bottas luftuan me një ekuilibër të dobët në W12 herë.

Por edhe pse Red Bull është i kënaqur me pozicionin në të cilin është gjendur, Verstappen është shumë i kujdesshëm në lidhje me perspektivën e tij kundër Mercedes pasi është i bindur prodhuesi gjerman nuk ka treguar formën e tij të vërtetë.

“Sigurisht që testi ishte një fillim pozitiv për ne dhe ju gjithmonë mund të jeni të lumtur kur merrni atë numër xhirosh dhe të kuptoni mirë makinën, por nuk thotë asgjë për performancën e pastër”, shpjegoi ai.

“E di që njerëzit janë të ngazëllyer dhe mendojnë se ne thjesht po e themi këtë, por Mercedes janë ende favoritët – si mund të mos jenë ata kur kanë fituar shtatë kampionate botërore me radhë?

“Jam i sigurt që Mercedes gjithashtu dëshiron që njerëzit të mendojnë se ne jemi favoritët dhe të na bëjnë presion, por ne jemi të përqendruar vetëm te vetja. Ju mund të jeni i sigurt se të gjithë në këtë ekip dhe në Honda po bëjnë presion për t’i mposhtur ata dhe këdo tjetër që mund të jetë i shpejtë këtë vit.

“Unë e shoh çdo sezon si një mundësi të re për t’i mposhtur ata, por ne do të ishim budallenj të presim që ajo luftë të jetë e lehtë dhe të shikojmë testimet dhe të mendojmë se jemi përpara.

Lewis Hamilton, Mercedes W12, dhe Max Verstappen, Red Bull Racing RB16B

Lewis Hamilton, Mercedes W12, dhe Max Verstappen, Red Bull Racing RB16B

Foto nga: Charles Coates / Imazhe Motorsport

“Unë personalisht nuk mund të pres derisa të gjithë jemi duke shtyrë në Q3. Kjo është kur ju do të shihni të gjithë në fuqi të plotë me karburant të ulët dhe kjo është koha për të parë se kush e zhvilloi performancën mençur, dhe pastaj në garë ne do të shohim se kush mund ta mbajë atë performancë në një distancë gare. Le të shpresojmë se mund të jemi të mirë në të dy ”.

PLUS: Si Red Bull fitoi testimin para-sezonal

Shoku i ekipit të Verstappen, Sergio Perez llogariti se kishte pak pikë në Red Bull duke u përpjekur të llogariste se ku u grumbullua kundër Mercedes.

“Unë mendoj se sa më shumë që përpiqesh të kuptosh se çfarë po bëjnë njerëzit e tjerë, aq më shumë mund të humbasësh, kështu që nuk ka shumë kuptim të lexosh diçka”, tha meksikani. “Thjesht duhet të presim derisa të kualifikohemi dhe të shohim se ku janë të gjithë.”

Lexoni gjithashtu:

Verstappen përsëriti se RB16B nuk tregoi vese gjatë vrapimit të tij të hershëm, gjë që i ka hequr shpresat e tij se Red Bull duhet të paktën të jetë në gjendje të bëjë një luftë të mirë.

“Ju ende nuk mund të flisni për kufizimet e duhura pasi ne kemi drejtuar vetëm në kushte të nxehta dhe çdo pistë ka nevojë për gjëra të ndryshme, por unë kam një ndjesi të mirë për makinën,” tha ai.

“Nga ana ime makina ishte mjaft e qëndrueshme për tu ndjerë rehat. Gjithmonë ka gjëra për të bërë më mirë, por ne jemi gjithmonë duke bërë përmirësime dhe kjo është ajo që do të bëjnë inxhinierët. “Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu