Këshilltari i Red Bull për motorsport Helmut Marko thotë se skuadra do të ishte e hapur për të huazuar Alex Albon te skuadrat e tjera të Formula 1 në 2021 nëse do të kishin nevojë për një shofer zëvendësues.

Albon ka humbur vendin e tij të garës me kohë të plotë në Red Bull për vitin e ardhshëm, por do të ruajë një rol intensiv zhvillimi dhe do të jetë i pranishëm në shumicën e garave si rezervë e ekipit.

Me tre shoferë – Sergio Perez, Lance Stroll dhe Lewis Hamilton – që kanë humbur gara në vitin 2020 për shkak të koronavirusit, ekziston një shans i madh që të ketë edhe më shumë mungesa në sezonin e ardhshëm.

Kjo do të thotë që Red Bull e sheh Albon të ketë një shans për një rikthim të garës F1 në 2021 në një moment – dhe mund të jetë me një ekip tjetër nëse e duan atë.

Duke folur për Autosport për atë që Albonit i ishte thënë roli i tij do të ishte, Marko tha: “Ne e siguruam atë se do ta përdorim masivisht në prova. Në fund të fundit, ka goma 2022 për të provuar dhe ka prova të veçanta për këtë.

“Ai do të bëjë shumë ngasje imitues dhe gjithashtu do të jetë në shumë gara si një shofer rezervë. Në fund të fundit, kjo përfshin katër makina për ne.

“Shanset që ai të përdoret janë atje. Përveç kësaj, ne jemi të përgatitur ta japim hua nëse paraqitet një situatë në një ekip tjetër që u duhet një shofer në një njoftim të shkurtër. Pastaj ai do të marrë kilometra gare. Kështu që nuk është fundi.”

Demi i Kuq u zgjodh të shkonte me Perez në vend të Albonit për vitin e ardhshëm, pasi ndjeu se forma e fortë e meksikanit në gjysmën e dytë të vitit 2020 nuk mund të injorohej.

Duke reflektuar pse Albon nuk ishte mbajtur si shofer, Marko tha se çështja kryesore ishte që forma e tij ishte shumë lart dhe poshtë.

“[It was] një mungesë qëndrueshmërie dhe ai u trondit shumë lehtë kur, për shembull, era fitoi intensitet ose vinte nga një drejtim tjetër, “shpjegoi Marko.” Ose kur gomat filluan të degradohen, atëherë ai humbi kohën në mënyrë jo proporcionale. “

Marko mendon se Albon gjithashtu mori një përplasje mendore nga detyrimi për të dalë kundër Max Verstappen çdo fundjavë, gjë që mund të shpjegojë pse hendeku midis dy shoferëve nuk u mbyll kurrë.

“Sigurisht që është edhe një histori mendore”, shtoi Marko. “Por kur ju keni një shok skuadre që drejton përgjithmonë në nivelin absolut të lartë, pa marrë parasysh se si është vetura, ajo mendon se luan një rol të vogël.

“Sigurisht, duke arritur në gjënë mendore, të gjitha raportet dhe rezultatet e pakënaqshme e kanë zhgënjyer atë. Hendeku i tij me Verstappen në fakt u rrit gjatë sezonit, nuk u zvogëlua. Ishte margjinale, por u rrit.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu