Red Bull zbuloi në Shkurt se do të formonte krahun e vet të njësisë së energjisë, të njohur si Red Bull Powertrains, që do të merrte IP motorin ekzistues Honda me daljen e prodhuesit japonez F1 në fund të vitit.

Red Bull po bën plane për të prodhuar dhe zhvilluar njësinë e vet të energjisë brenda gjeneratës së ardhshme të motorëve në 2025, të udhëhequr nga drejtori teknik Ben Hodgkinson, kush do te bashkohet nga Mercedes High Performance Powertrains.

Edhe pesë Mercedes të tjerë anëtarët e stafit u emëruan të Enjten si nënshkrime të reja për Red Bull Powertrains, me lëvizjet e tyre që vijnë kundër sfondit të dy skuadrave që luftojnë për kampionatin botëror të këtij viti.

Shefi i Mercedes F1 Wolff tha se ai nuk ndiente asnjë zhgënjim për lëvizjet, duke shtuar se ishte “mjaft e qartë” se ku do të qëndronte talenti për një sektor motorësh që po krijohej në Mbretërinë e Bashkuar.

Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B

Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B

Foto nga: Steven Tee / Imazhe Motorsport

“Nëse dëshironi të krijoni një fabrikë motorësh në Mbretërinë e Bashkuar, ekziston vetëm një, dhe kjo jemi ne,” tha Wolff në Sky Sports F1.

“Ne kemi rreth 900 të punësuar atje, dhe nëse po peshkojmë 15 nga këta apo ca, kjo është shumë normale.

Lexoni gjithashtu:

“Por ata shkuan kryesisht pas stafit prodhues, kështu që nuk është në të vërtetë performanca. Unë mendoj se ata duan të krijojnë kompaninë.

“Por meritë për projektin, është një Mount Everest për tu ngjitur. Do të doja të kisha një luftë me njësitë e energjisë së Red Bull. “

Wolff vazhdoi të zbulojë se Red Bull “në të gjithë ka afruar 100 njerëz apo më shumë, dhe ata morën 15 ndoshta”.

Këshilltari i Red Bull, Helmut Marko u citua në shtypin gjerman kohët e fundit duke thënë se Mercedes po dyfishonte pagën e anëtarëve të stafit që refuzuan një lëvizje.

I pyetur nëse një ofertë e tillë ishte mënyra e vetme për të kundërshtuar qasjet, Wolff u përgjigj: “Dyfishimi i pagave është një gjë, por nëse i trefishon ato, në një fazë të caktuar, nuk do të garosh më, madje as për njerëzit besnikë .

“Por është ajo që është. Unë respektoj këdo që dëshiron të mbrojë biznesin e tij ose të ndërtojë biznesin e tij dhe koha e hakmarrjes nuk ka ardhur ende. ”

Shefi i Red Bull F1 Christian Horner tha më herët të Premten se ishte një “pashmangshmëri” që stafi i Mercedes do të afrohej duke pasur parasysh afërsinë e ekipit me selinë e motorit të rivalit të saj.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu