Red Bull po konsideron të ndërtojë motorin e tij të Formula 1 kur rregullat e reja më të lira të njësisë së energjisë hyjnë në lojë më së voni deri në vitin 2026.

Me veshjen me bazë në Milton Keynes që duket gjithnjë e më shumë e mundshme për të marrë përsipër drejtimin e projektit Honda nga 2022, ajo është vendosur të rritë ekspertizën e vet të motorit gjatë viteve të ardhshme.

Nëse kjo infrastrukturë vendoset për të siguruar që vazhdon të japë një njësi të energjisë konkurruese, ajo mund të shkojë një hap më tej dhe të krijojë motorin e vet hyjnë njësitë e reja hibride të energjisë.

Duke folur ekskluzivisht për Autosport, këshilltari i Red Bull për motorsport Helmut Marko tha se çelësi i asaj që ndodh është nëse motorët e rinj – të cilët mund të vijnë për vitin 2025 – do të ishin mjaft të lirë që Red Bull të ishte në gjendje të bënte investime.

“Nëse lë të kuptohet se bëhet e vërtetë se motori i ri është shumë më i thjeshtë në dizajn; se MGU-H është eliminuar, dhe se mbetet inovative, por kufiri vjetor i kostos është diku rreth 50 milion, atëherë nuk është më një çështje kaq komplekse sa motori aktual “, tha ai.

“Kjo do të thotë që atëherë mund të bësh zhvillimin për një motor të tillë me mjetet që do të kemi në Milton Keynes.”

I pyetur drejtpërdrejt nëse kjo do të thoshte një motor i porositur i Red Bull, Marko tha: “Korrekt. Qoftë në vetvete apo në bashkëpunim, kjo është një çështje negociimi atëherë, do të thoja”.

Fokusi i menjëhershëm i Red Bull, megjithatë, është në renditjen e planeve të tij të motorit për 2022, me përparimin e bërë në të duke marrë përsipër drejtimin e njësive të energjisë së Honda.

Marko tha se megjithëse bisedimet janë duke vazhduar me FIA ​​dhe asgjë nuk është finalizuar në lidhje me ngrirjen e motorit që ajo dëshiron, ai ishte optimist se gjërat po lëviznin në drejtimin e duhur.

“Unë do të thoja se është rreth 80, 85 përqind [complete], “tha ai.

I pyetur nëse kishte bisedime të Planit B me Renault në lidhje me një marrëveshje me klientët nëse gjërat nuk funksiononin mirë, Marko tha: “Fokusi ynë është plotësisht në projektin Honda”.

Ndërsa Honda aktualisht ka një strukturë në Milton Keynes dhe bëri shumë punë jashtë bazës së saj Japoneze, Marko tha se nëse Red Bull bën presion me projektin e motorit, e gjitha do të bëhej nga zona përreth fabrikës aktuale të ekipit.

“Planet tona janë të kryejmë mirëmbajtjen e motorit në kampusin tonë ekzistues Red Bull dhe të përshtatim një sallë për këtë,” tha ai.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu