Red Bull nuk ka në plan të zëvendësojë Aston Martin si sponsorin e saj të titullit vitin e ardhshëm, me prodhuesin britanik të sporteve që përqendrojnë përpjekjet në ekipin e tij të ri-markuar të Formula 1.

Të dy kompanitë u lidhën në fillim të vitit 2018 me të dy një partneritet sponsorizimi për titull dhe një bashkëpunim teknik në projektin e hiper makinave Valkyrie.

Si dhe si pjesë e emrit zyrtar të ekipit, logot e Aston Martin u shfaqën në pozicione të shquara në makinat F1 të Red Bull – përfshirë krahun e pasmë – dhe në kominoshet e shoferëve.

Por pas marrjes së Lawrence Stroll të kompanisë së makinave rrugore Aston Martin dhe ribrandimit pasues të Racing Point nën monikerin e kompanisë britanike, u ra dakord që sponsorizimi i Red Bull do të merrte fund.

Sidoqoftë, ndërsa Red Bull shpreson të shtojë sponsorë të rinj në portofolin e tij në 2021, shefi i ekipit Christian Horner e ka bërë të qartë se ende nuk pritet të marrë një sponsor të ri të titullit.

“Ne nuk kemi një sponsor titulli që zëvendëson Aston Martin për vitin e ardhshëm,” tha ai.

“Ne do të kemi sponsorë të rinj që do t’i prezantojmë vitin e ardhshëm.

“Aston Martin padyshim që nuk do të jetë në makinën tonë.

“Ne kemi shijuar katër vjet [in total], tre vjet si titull dhe katër vjet me ta në makinë. Ne kemi ndihmuar në nxitjen e markës dhe padyshim që kemi shijuar një marrëdhënie të shkëlqyeshme me Valkyrie.

“Padyshim që marrëveshjet tona u ndërtuan nën ish-CEO Andy Palmer, i cili gjithmonë ishte jashtëzakonisht mbështetës i ekipit.

“Dhe me Lawrence që bleu biznesin, padyshim që ishte e natyrshme që ata të dilnin. Ne do të presim të shohim emrin e Aston Martin të jetojnë në F1 vitin e ardhshëm.”

Megjithëse marrëveshja e sponsorizimit po mbaron, Red Bull do të vazhdojë punën në projektin Valkyrie, me dërgesat e makinës që pritet në 2021.

Horner shtoi: “Makina po funksionon, dhe ne po bëjmë të gjitha testimet. Sigurisht që marrëdhënia vazhdon derisa të gjitha makinat të përfundojnë përmes Red Bull Advanced Technologies.”

Red Bull ka një histori të lidhjes me markat kryesore të makinave për sponsorizimin e saj të titullit. Më parë kishte një marrëveshje me kompaninë e makinave Infiniti nga 2013 në 2015, por kjo marrëveshje përfundoi si një trashëgimi e ndarjes së ekipit me bazë në Milton Keynes me Renault.

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu