Red Bull thotë se as Sebastian Vettel dhe as Nico Hulkenberg nuk u konsideruan kurrë seriozisht për një vend gare në Formula 1 në vitin 2021 me ekipin.

Me Red Bull që peshon opsionet e tij nga mesi i sezonit rreth asaj nëse duhet të qëndrojë apo jo me Alex Albon apo të kërkojë diku tjetër, të dy Vettel dhe Hulkenberg u lidhën me një lëvizje në veshjen e Milton Keynes.

Duke folur pas përfundimisht nënshkrimin e Sergio Perez si shok i ekipit të Max Verstappen për 2021 të Premten, shefi i ekipit të Red Bull Christian Horner thotë se shoferi në largim i Racing Point ishte opsioni i vetëm që shikohej si duhet.

I pyetur nëse dikush tjetër u vlerësua seriozisht – veçanërisht mes thashethemeve për një kthim të Vettel në fillim të këtij viti – Horner tha: “Jo. Nuk kishte asnjë tjetër.

“Kishte një diskutim të shkurtër me Nico Hulkenberg. Por unë vërtet do të përshpejtoja muajin e fundit.”

Horner thotë se ishte fati i pastër i Red Bull që një shofer i lartë si Perez ishte një agjent i lirë në kohën kur ata po kërkonin për kandidatin më të mirë të mundshëm.

“Remarkshtë e jashtëzakonshme dhe, dua të them, rrethanat janë paksa të çmendura, apo jo?” tha ai.

“Nico Hulkenberg është një tjetër drejtues i aftë që me të vërtetë duhet të ketë një vend në F1.

“Por ishte fat i mirë që ai [Perez] nuk kishte një vend dhe kjo na lejoi kohën, pa pasur ndonjë mundësi tjetër që ai mund të ndiqte si një vend gare, për të përmbushur sezonin me Alex para se të merrte një vendim “.

Ndërsa Red Bull ka një program të ri shoferi, Horner thotë se ekipi duhej të bënte një zgjedhje pragmatike për atë që i shkonte më mirë kur mendonte se asnjë nga të rinjtë nuk ishte ende gati për një shans të top-line F1.

“Nuk kishte asnjë kandidat në programin e të rinjve që ishte i përshtatshëm,” tha Horner.

“Kështu që ne vendosëm të dilnim jashtë programit për herë të parë që nga viti 2007.

“Ishte e pamundur të injoroje performancën e Sergio këtë vit. Unë mendoj se ai ka drejtuar një fushatë të shkëlqyeshme. Ai ka qenë vërtet mbresëlënës, veçanërisht në gjysmën e dytë të sezonit, dhe ai e ka fituar vendin.

“Ne duam të fusim ekipin më të fortë që mundemi për ta çuar luftën te Mercedes, dhe ju duhet ta bëni atë me të dy makinat.

“Unë mendoj se Sergio ka marrë përvojën e nevojshme, sjell një njohuri të madhe për ekipin gjithashtu, dhe unë mendoj se do të jetë një shok i mirë për Max vitin e ardhshëm”.

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu