Christian Horner mendon se Red Bull duhej të “besonte në faktet e kundërta me emocionet” në zëvendësimin e Alexander Albon për 2021 pasi ai nuk arriti të shkurtonte boshllëkun ndaj Max Verstappen.

Red Bull njoftoi të Premten se kishte nënshkruar shoferin në largim të Racing Point Sergio Perez për sezonin e ardhshëm për të zëvendësuar Albonin, i cili ka rënë në një rezervë dhe një rol provë.

Red Bull e ka konsideruar të ardhmen e Albonit për disa kohë pasi ai u përpoq të shkonte me shokun e skuadrës Verstappen deri në vitin 2020, por donte t’i jepte atij deri në fund të sezonit për të kërkuar një pretendim për vendin.

TOP 50: Drejtuesit më të mirë të Autosport për vitin 2020

Por pasi Perez shënoi një fitore për Racing Point në Sakhir dhe Albon ktheu vetëm dy përfundime në podium gjatë gjithë sezonit, u mor vendimi për t’u tërhequr në shoferin meksikan.

Ndërsa Horner mendonte se RB16 ishte “përmirësuar ndjeshëm” gjatë vitit, ai tha se hendeku i Albon ndaj Verstappen kishte mbetur i njëjtë gjatë gjithë vitit.

“Ju merrni atë që keni, apo jo?” Horner u tha mediave të zgjedhura përfshirë Autosport kur u pyet nëse Albon kishte qenë i pafat me makinën RB16.

“Ai është në Formula 1 dhe u diplomua në F1 për shkak të Red Bull për të cilin ai është shumë mirënjohës. Ai është ende pjesë e ekipit.

“Makina e këtij viti ka qenë e ndërlikuar. Unë mendoj se është përmirësuar ndjeshëm gjatë gjithë vitit, veçanërisht në të tretën e fundit të vitit.

“Por, përsëri, është ajo që ju e bëni atë, apo jo? Unë mendoj se hendeku midis Alex dhe Max ka mbetur kryesisht i qëndrueshëm nga Austria në Bahrain 2. Ai kishte një garë të mirë në Abu Dhabi.

“Gjithçka tjetër, ai ka bërë shkëlqyeshëm. Ai është një garues i shkëlqyeshëm, është një zotëri absolut brenda ekipit. Ai është shumë popullor brenda një ekipi sepse është një djalë kaq i mirë. Kjo është ajo që e bëri këtë vendim më të vështirë.

“Por kur shikon të dhënat dhe u beson fakteve që kundërshtojnë emocionet, Sergio është zgjedhja logjike.”

Horner konfirmoi se Albon ishte informuar për vendimin të Premten dhe ishte “padyshim i zhgënjyer” por “tepër i pjekur” në pranimin e lajmit.

“Ai është mirënjohës për mundësinë dhe mbështetjen që ai kishte këtë vit, dhe padyshim i vendosur për të bërë më të mirën që mundet për t’u rikthyer në një vend gare për 2022,” tha Horner.

I pyetur se si Albon mund të merrte një rast për një vend gare në rolin e tij të provës dhe rezervës, Horner tha se Red Bull do të “shihte se si zhvillohen gjërat”.

“Ai ka një rol të rëndësishëm për sa i përket zhvillimit me 2022 dhe testimin e gomave, dhe padyshim zhvillimin e makinës 2022 në botën virtuale,” tha Horner.

“Ne do të shohim se si zhvillohen rrethanat për 2022, ose brenda Red Bull ose të jashtme të Red Bull”.

Red Bull ka luftuar që të fusë dy makina konkurruese që nga dalja e Daniel Ricciardo nga ekipi në fund të vitit 2018, me paraardhësin e Albon, Pierre Gasly, duke përjetuar beteja të ngjashme gjatë 12 garave në skuadër vitin e kaluar.

Horner tha se ishte e rëndësishme për Red Bull që t’i jepte Verstappen një shok skuadre konkurruese për të ndihmuar në luftën kundër Mercedes pasi mbeti pa një lojtar të pasmë në gara këtë vit.

“Unë mendoj se është jetike nëse doni të bëni një sfidë serioze në secilin nga kampionatet, që të keni nevojë për të dy makinat që performojnë në një nivel”, tha Horner.

“Ne e pamë atë shumë qartë në Abu Dhabi, për shembull. Kështu që të duhet kjo qëndrueshmëri, në mënyrë që të marrësh si Mercedes në kampionatin e shoferëve ose skuadrave”.

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu