Red Bull ka zbuluar imazhet e para të makinës së tij Formula 1 2021, RB16B.

Veshja me bazë në Milton Keynes tregoi sfiduesin me motor Honda të martën në mëngjes, duke u bërë ekipi i katërt që zbuloi makinën e saj të re.

RB16B është një evolucion i RB16 2020, me shefin e ekipit Christian Horner që shpjegon në fund të vitit të kaluar se do të kishte një transferimi i rreth 60% të sfiduesit të vitit 2021.

Ekipi shpreson, megjithatë, që mësimet që morën nga sezoni i kaluar, kur shoferët Max Verstappen dhe Alex Albon luftuan disa herë me një ekuilibër të ndërlikuar, janë marrë në bord dhe kjo mund të provojë të jetë më e fortë ndaj Mercedes. Ajo ka synuar duke e bërë RB16B më të qëndrueshëm në lloje të ndryshme të pistave.

Shpresat e Red Bull për të qenë në gjendje të luftojnë më shumë kundër Mercedes do të qëndrojnë gjithashtu në punën që furnizuesi i motorëve Honda ka bërë me motorin e tij të ri F1, përpara sezonit të fundit të prodhuesit japonez në kampionat.

Horner tha që Red Bull e dinte mirë se ku duhej të përmirësohej, dhe se përparimi si në shasi ashtu edhe në pjesën e përparme të motorit do të ishte i dobishëm.

“Unë nuk do të thoja [problems] ishin ekskluzive për aero, “tha ai për vështirësitë e vitit të kaluar.” Këto gjëra funksionojnë gjithmonë së bashku. Por mendoj se kemi bërë progres të mirë deri në vitin 2020 dhe do të shohim nëse RB16B ka sfidat e veta nga ndryshimet në rregullore, por kjo padyshim që është e njëjtë për të gjitha ekipet.

“Shpresojmë, me shumë mësime të mira që kemi mësuar vitin e kaluar, ne do të arrijmë t’i zbatojmë ato në makinën e azhurnuar.”

Red Bull po shkon drejt 2021 me një formacion të ri shoferi, pasi Albon u ul në rolin e rezervës dhe shoferit provë në fund të sezonit të kaluar.

Kjo erdhi me Red Bull që zgjodhi të nënshkruajë Sergio Perez si shokun e ekipit të Verstappen, në prag të një fushate mbresëlënëse që meksikani dha për Racing Point në 2020.

Red Bull mendon se shtimi i Perez do të jetë jetik nëse do të prishë Mercedesin dhe do të parandalojë që prodhuesi gjerman të marrë një dyshe të tetë radhazi të titullit F1.

Sezoni i fundit i Honda në F1 këtë vit do të pasohet nga Red Bull duke marrë përsipër projektin e motorit vetë dhe drejtimin e njësive të energjisë nga 2022 me emrin e vet.

Puna tashmë është duke u zhvilluar në kampusin Red Bull’s Milton Keynes për të rritur pajisjet e tij të energjisë në gatishmëri për sfidën e re.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu