Drejtori i Formulës 1 të Renault, Marcin Budkowski beson se Fernando Alonso do të jetë ende në disavantazh në kthimin e tij në F1 në 2021, pavarësisht se mund të provojë RS20 të ekipit në Abu Dhabi.

Alonso po kthehet në sport sezonin e ardhshëm me ekipin e tij të vjetër Renault pas një mungese dy-vjeçare, në të cilën ai fitoi edicionet e prapme në Le Mans 24 Hours, bëri një fillim të dytë në Indianapolis 500 dhe garoi në Dakar Tubim.

Kampioni dy herë i botës ka qenë duke u përgatitur plotësisht për rikthimin e tij, duke udhëtuar në disa gara me ekipin Enstone si një vëzhgues i mprehtë dhe duke testuar makinat e tij 2018 dhe 2020.

Javën e kaluar Alonso u lejua në mënyrë të diskutueshme të merrte pjesë në të ashtuquajturin test i Shoferit të Ri Abu Dhabi, i cili i jep atij një shans për të provuar të njëjtën shasi të Renault që do të përdoret gjithashtu vitin e ardhshëm.

39-vjeçari vendosi kohën më të shpejtë të provës njëditore, përfundoi 105 xhiro në Renault RS20.

Kur u pyet nëse paraqitja e Alonso në provën pas sezonit do t’i japë atij një avantazh për vitin e ardhshëm, drejtori i Renault F1 Budkowski tha se Spanjolli do të jetë ende në disavantazh në krahasim me pjesën tjetër të rrjetit.

“Mendoj se do të thuash sa më pak disavantazh ka ai? Sepse ai nuk ka vozitur për dy vjet,” tha Budkowski në Abu Dhabi.

“Unë e kuptoj atë për Carlos [Sainz] ose Daniel [Ricciardo] ndryshimi i ekipeve vitin e ardhshëm dhe mësimi me një ekip tjetër është i ndërlikuar.

“Ka shumë për të mësuar, mënyra të ndryshme të punës, inxhinier të ndryshëm, por në rastin e Fernando ai nuk ka vozitur fare për dy vjet.

“Pra, kjo është arsyeja pse ne jemi duke u përpjekur t’i japim atij pak kohë pista dhe gjithashtu pak kohë pista në makinën 2018 vetëm për ta kthyer atë në ritëm, për ta kthyer atë në gjendjen fizike, qafën dhe gjëra të tilla si këto, të cilat ai ka nevojë “.

Me testimin e dimrit të reduktuar nga gjashtë në vetëm tre ditë në 2021, shoferët e rinj dhe ata që kthehen do të marrin më pak kilometra për t’u ambientuar me makineritë e tyre të reja.

Përkundër përvojës dy dekadëshe, Budkowski beson se një program i reduktuar i testimit të dimrit do të jetë ende një sfidë për Alonso.

“Po, do të jetë e ndërlikuar që Fernando të mësohet me makinën në një ditë e gjysmë testimi, por mendoj edhe më shumë sepse ai nuk ka vozitur për kaq shumë kohë”.

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu