Renault thotë se fundjava e saj më e vështirë vitin e kaluar ishte thelbësore për të dhënë përgjigjet që e ndihmuan atë të bëjë përparim të shpejtë gjatë gjysmës së dytë të sezonit të Formula 1 2020.

Prodhuesi francez mori tre podiume vitin e kaluar gjatë rrugës për në një vend të pestë në kampionatin e konstruktorëve.

Por pikat kryesore në pjesën e dytë të fushatës ishin në kontrast me disa gara të vështira në fillim, si Grand Prix i Spanjës, ku as Daniel Ricciardo dhe as Esteban Ocon përfunduan në pikë.

Duke reflektuar sesi ekipi ishte në gjendje të bënte një hap të tillë përpara pas ngjarjeve të hershme, drejtori teknik i shasisë së Renault Pat Fry thotë se njohuritë me të vërtetë të rëndësishme u morën në prapavijë të luftës së saj më të madhe.

“Barcelona ishte, mendoj deri në Turqi, gara jonë më e keqe e sezonit,” shpjegoi Fry.

“Por ndërsa ishte një fundjavë e keqe për ne, kur në të vërtetë e kaluam dhe e pamë atë, dhe u përpoqëm ta kuptonim nga analizimi i asaj performance të dobët, në të vërtetë ju përfundoni duke punuar atë që duhet të bëni.

“Kështu që po ishte zhgënjyese, por unë mendoj se kemi mësuar shumë nga ajo se si duhet të zgjedhim paketën që kemi marrë.

“Nga Spa, dhe unë mendoj se niveli i forcës së mesme është klasikisht një nivel me të cilin Renault punon mirë, se njohuritë që kemi në konfigurimin dhe disa zhvillime që kanë ardhur, do të thoshin se ishte mjaft e arsyeshme për ne.”

Një nga momentet kryesore që Ricciardo theksoi në lidhje me fushatën e Renault në vitin 2020 ishte përparimi që ai gjeti në garën e dytë në Silverstone.

Testet gjatë seancave të praktikës falas të së Premtes ndihmuan në zhbllokimin e një platforme me të cilën Australiani ndihej shumë rehat dhe që ndihmoi Renault të zhbllokonte më shumë fitime gjatë pjesës së mbetur të vitit.

Fry ka dobësuar rëndësinë e atij momenti megjithëse, pasi ai sugjeroi që sezoni kishte të bënte më shumë me krijimin e vrullit.

I pyetur në lidhje me fjalimet e Ricciardo për një përparim në krijimin, Fry tha: “Unë qartë nuk do t’ju tregoj saktësisht se çfarë ishte, por mendoj se mirëkuptimi ynë është përmirësuar se si ta vendosni makinën.

“Unë isha i befasuar nga madhësia e komenteve të tij për të qenë plotësisht i sinqertë. Ishte mjaft e mjaftueshme për të tërhequr vëmendjen e tij, por unë mendoj se kishte akoma shumë më shumë performancë që duhej të gjenim.

“Likeshtë si të gjitha këto gjëra: djalli në detaje, apo jo? Por sigurisht që na ndihmoi kualifikimin tonë në Silverstone të dytë.

“Mendoj se ishte hera e parë që po shikonim mjaft të fortë në kualifikim, megjithëse gara ishte pak më shumë një sfidë.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu