Daniel Ricciardo beson se Formula 1 duhet të konsiderojë rregullimin e paraqitjes së Yas Marina Circuit në Abu Dhabi, duke thënë se argëtimi në garat e tij mund të jetë “pak i zymtë”.

Çmimi i Madh i Abu Dhabi ka shërbyer si finalen e sezonit të F1 që nga viti 2014 dhe priti raundin e fundit të kalendarit të rishikuar 2020 fundjavën e kaluar.

Por gjashtë edicionet e fundit të garës janë fituar të gjitha nga pozicioni pole, ndërsa paraqitja e pistave ka qenë një pikë e rregullt grindjeje për shoferët e lënë të irrituar nga mundësitë e kufizuara të parakalimit.

Gara e së dielës paraqiti vetëm dy lëvizje parakalimi në 20 xhirot e fundit dhe kishte pika ku asnjë shofer nuk vraponte brenda një sekonde të njëri-tjetrit, duke çuar në pyetje rreth përshtatshmërisë së konfigurimit të përdorur në Yas Marina.

PLUS: Si mund të përmirësohet finalen e shurdhër të F1

Shoferi në largim i Renault F1, Ricciardo, tha se ai personalisht i pëlqeu garës pasi një periudhë e parë e lejoi atë të ngrihej nga i 11-ti në garë për të përfunduar i shtati, duke e trajtuar atë si “një provë të gjatë”.

Australiani pranoi se “nuk kishte shumë veprim me djem të tjerë”, dhe vuri në dyshim nëse faqosja e përdorur duhej të rishikohej.

“Ashtë një turp, sepse është një vend kaq i mrekullueshëm”, tha Ricciardo kur u pyet nga Autosport se ishte një garë e mërzitshme për t’u parë.

“Unë sigurisht që nuk dua të flas poshtë, sepse dua të vij përsëri të vij këtu, sepse është mahnitëse.

“Por mbase ne mund të luanim me paraqitjet. Unë e di se ka disa alternativa ndoshta këtu, sepse për fat të keq të Dielën, është e ndërlikuar.

“Ndonjëherë është pak e zymtë nga pikëpamja argëtuese.”

Max Verstappen ishte në gjendje të merrte një fitore të drejtpërdrejtë për Red Bull në Abu Dhabi, asnjëherë nën presion nga shoferët e Mercedesit Valtteri Bottas apo Lewis Hamilton prapa.

Shefi i ekipit të Mercedes, Toto Wolff, u bëri jehonë mendimeve të Ricciardo, duke ndjerë vështirësinë që shoferët të ndiqnin, do të thoshte se ishte e vështirë të kesh gara emocionuese.

“Sasia e mesazheve që kam marrë gjatë garës me emoji-n e fjetur, ishte më e shumta që kam marrë ndonjëherë”, tha Wolff.

“Unë mendoj se duhet të shikojmë [at it]. Veryshtë shumë e vështirë ta ndjekësh në Abu Dhabi. Shtë një vend fantastik, infrastruktura është si asnjë tjetër, dhe spektakolare.

“Por siç pamë me Alonso dhe Petrov [in 2010], është thjesht kaq e vështirë të parakalosh, edhe nëse makina është e ngadaltë para teje.

“Ndoshta ia vlen të shikosh konfigurimin. Nuk është puna ime, por ndoshta ka konfigurime të pistave që mund të shikojmë që do ta bënin atë pak më interesant për qëllime parakalimi.

“Por përsëri, nuk varet nga unë”.

Shtatë herë kampioni i botës Hamilton tha pas garës se shpresonte që makinat e reja që do të vinin në 2022 do ta bënin më të lehtë ndjekjen.

“Shpresoj dhe lutem që në vitin 2022 makinat janë më të mira për t’u ndjekur”, tha Hamilton.

“Unë nuk e di, nëse ishte një garë e mërzitshme për të parë, por sapo të hysh brenda si tre sekonda, ti thjesht rrëshqit rreth e rrotull dhe je në trazirë gjatë gjithë kohës.

“Kështu që unë me të vërtetë shpresoj se ajo që Ross [Brawn] ka propozuar me të vërtetë bën një ndryshim “.

Speciale Autosport 70, duke festuar më të mirën e motorsportit, nuk është më në dispozicion për të blerë në internet, por është në dispozicion për pajtimtarët e revistave të reja. Për t’u pajtuar, ju lutemi shkoni te: autosportmedia.com

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu