Daniel Ricciardo ndjeu daljen e tij të parë në Formula 1 me McLaren shkoi “me të vërtetë e qetë” pasi mori kampionin e makinës MCL35M për herë të parë në Silverstone të martën.

Pas kalimit të tij dimëror nga Renault, shtatë herë fituesi i çmimit të madh Ricciardo ndihmoi të zbulonte makinën e re të McLaren F1 për sezonin 2021 të hënën në fabrikën e saj në Woking.

McLaren vendosi t’i japë MCL35M një mbarim të parë në Silverstone të martën, duke përdorur ndarjen e saj të ditës së xhirimeve për një ndërprerje për të siguruar që të gjitha sistemet funksiononin siç pritej.

Pasi pa që shoku i tij i skuadrës Lando Norris përfundoi një vrapim në mëngjes, Ricciardo ktheu xhiron e tij të parë në një makinë McLaren F1 pasdite në një pistë të yndyrshme dhe të lagur në Silverstone.

Megjithëse prova ishte e kufizuar në vetëm 17 xhiro për shkak të kufizimeve të ditës së xhirimeve, Ricciardo ishte i kënaqur për mundësinë që të kthehej në shpejtësi pas dimrit.

PLUS: Deklarata e garave F1, Ricciardo duhet të bëjë përsëri

“Ndihet më shumë se dy muaj në të vërtetë!” Tha Ricciardo.

“Gjithmonë duhet pak për të ngritur besimin. Unë gjithashtu mendoj se në këto kushte, është e yndyrshme, ata nuk të mbushin me shumë besim pasi të kesh një kohë që kur je në një makinë.

“Por jo, është bukur. Gjithçka është drejtuar me të vërtetë, ne përfunduam atë që na duhej. Në të vërtetë, kjo është gjithçka që mund të kërkoni. Unë e di sa më shumë xhiro të bëj, aq më shumë besim dhe komode do të ndihem me këtë ekip.”

Shkatërrimi fillestar në MCL35M ishte shumë më i rëndësishëm për Ricciardo duke pasur parasysh sasinë e kufizuar të provave para-sezonale në 2021, e cila është shkurtuar në vetëm tre ditë përpara sezonit të ri.

Ricciardo është vendosur të marrë një ditë e gjysmë pas timonit në Bahrein muajin e ardhshëm, por është i bindur se skuadra mund të bëjë gjithçka gati për garën hapëse të sezonit.

“Çdo gjë ndihmon, duke u shpejtuar me ekipin, duke kaluar të gjitha procedurat,” tha Ricciardo.

“Me të vërtetë plani është dhe synimi është që të shkojmë në Bahrein, të Dielën pasdite, të jemi në rrjet dhe të mos ketë asnjë inç panik. Reallyshtë me të vërtetë thjesht të ndihesh rehat dhe i njohur me të gjithë ekuipazhin.

“Ne po e kalojmë atë, duke u përpjekur të kalojmë nëpër skenarë me të cilët do të përballeshim në një fundjavë gare, dhe po, ne nuk kemi atmosferë rreth nesh tani, por sigurisht që mund të përpiqemi ta përsërisim atë dhe të vendosim pak nga presion mbi veten tonë.

“McLaren filloi në këmbën e djathtë me zjarrin, kjo ishte një ditë herët, dhe dita e parë e vrapimit në rrugë të mbarë, gjithçka ka qenë e qetë.

“Ju nuk mund të kërkoni shumë më tepër në këtë pjesë të sezonit. Kështu që gjithçka po hapet në cilindrat e duhur tani, dhe ne të gjithë jemi mirë”.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu