Drejtuesi në largim i Formula 1 të Renault Daniel Ricciardo ka kujtuar “panikun” që ai ndjeu pas një rezultati të papërfunduar të provës COVID-19 sezonin e kaluar, para se të pastrohej përfundimisht si negativ.

Të gjithë shoferëve F1 dhe personelit të stacioneve iu kërkua t’i nënshtrohen testimit të rregullt COVID-19 si pjesë e protokolleve të FIA-s për të organizuar gara gjatë vitit 2020 pas fillimit të pandemisë.

Askush nuk u lejua të hynte në paddock pa një rezultat negativ të testit për COVID-19, ndërsa tre shoferë përfunduan në garat e humbura si rezultat i kontraktimit të virusit.

Sergio Perez humbi dy gara në Silverstone pasi ishte pozitiv, ndërsa shoku i ekipit të Racing Point, Lance Stroll ktheu një rezultat pozitiv pasi u largua nga Grand Prix e Eifel për shkak të sëmundjes.

Kampioni i botës Lewis Hamilton mungoi në Çmimin e Madh të Sakhir pasi u prek nga virusi. Në fillim të kësaj jave, Lando Norris i McLaren u tregua pozitiv ndërsa ishte me pushime në Dubai përpara një kampi trajnimi.

Duke reflektuar në sezonin 2020 në një tryezë të rrumbullakët me media të zgjedhura duke përfshirë Autosport, shoferi në largim i Renault F1, Ricciardo kujtoi një frikë që kishte me një rezultat provë jo përfundimtar.

“Unë në fakt u zgjova një mëngjes me [an inconclusive result], “Tha Ricciardo.

“Unë kisha një frikë si në orën 6 të mëngjesit. Atëherë po përpiqesha ta kuptoj dhe duhej të testohesha përsëri. Kishte pak panik dhe kjo nuk ishte argëtuese.

“Unë isha mirë në fund të fundit, por kjo padyshim ishte diçka që nuk e kisha kaluar përpara. Dhe pastaj ju filloni të luani lojëra në kokën tuaj, si” a ndjehem pak [unwell], mbase e kam!

“Në të vërtetë ishte pak panik një mëngjes.”

I gjithë personeli i paddock që ktheu një rezultat të papërfunduar të testit u detyrua t’i nënshtrohet një ri-testi.

Një incident i ngjashëm ndodhi me shoferin e Red Bull, Alexander Albon përpara Çmimit të Madh të Eifel, duke e shtyrë ekipin të vinte në gatishmëri Nico Hulkenberg.

Ricciardo tha se rezultati jonkluziv u kthye në pushim midis Çmimit të Madh të Toskanas në Mugello dhe Çmimit të Madh Rus në fund të Shtatorit.

Australiani ndjeu se rezultati pozitiv i provës së Perezit veproi si një thirrje zgjimi për rreziqet me të cilat përballeshin shoferët dhe mundësinë e humbjes së garave, duke e nxitur atë të bëhej gjithnjë e më i kujdesshëm ndërsa kalonte viti.

“Ishte akoma në verë, mbase pas ndeshjes italiane,” tha Ricciardo. “Unë mendoj se ishte para Rusisë, pas këmbës italiane mendoj se ishte.

“Ndërsa sezoni vazhdonte, unë bëhesha gjithnjë e më i disiplinuar me izolimin ose thjesht kujdesjen për veten, veçanërisht pasi Checo e mori atë.

“Unë isha si,” Në rregull, kjo nuk është një shaka “. Unë isha shumë i kujdesshëm, kështu që isha mjaft i befasuar. Në fund të fundit nuk e kisha atë.

“Por unë po kruaja kokën. Megjithatë, akoma më trembi.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu