Ricciardo u hodh nga anija nga Renault në McLaren gjatë sezonit jashtë, duke shpresuar të bënte më mirë se dy podiumet që arriti në dy vjet me ekipin Enstone.

Pasi nuk ishte në gjendje të përfundonte në tre të parët në sezonin e tij të parë me Renault, Ricciardo bëri që shefi i ekipit Cyril Abiteboul të merrte vesh për të bërë një tatuazh në kyçin e këmbës pas podiumit të parë të Ricciardo, një bast që ai e humbi me fat në Çmimin e Madh të Eifel 2020.

Në ekipin e tij të ri McLaren, Ricciardo tha se shefi i ekipit Andreas Seidl ishte i sigurt nga marrja e bojës, por CEO Brown, i cili zotëron një koleksion të gjerë të makinave garuese historike, i bëri Ricciardo një ofertë që nuk mund ta refuzonte.

Gjatë videos Unboxed në prapaskenë të McLaren në Çmimin e Madh të Bahreinit, Brown premtoi Ricciardo, i cili është një tifoz i madh i Dale Earnhardt Sr dhe garon me numrin 3 të legjendës së NASCAR, një udhëtim në Chevrolet Monte Carlo të 1984 të Earnhardt.

Brown i dorëzoi një Ricciardo të kënaqur një model në shkallë të makinës Wrangler liveried “si një nënshkrim në bonus, por unë jam duke menduar podiumin tuaj të parë që ju jepni gjë e vërtetë”.

Të ndjeheni keq për P7 është një shenjë e mirë

Duke pasur parasysh formën e hershme premtuese të McLaren me MCL35M, një podium duket në letra për Ricciardo dhe shokun e ekipit Lando Norris pasi çifti përfundoi i shtati dhe i katërti në Bahrein.

Ricciardo u kalua në fillim nga Norris dhe më pas nuk ishte në gjendje të përputhej me ritmin e Britanikut, pjesërisht i shpjeguar nga dëmtimi i dyshemesë që ai pësoi në një përplasje me Pierre Gasly, të cilën ekipi tha “kushtojnë një sasi të konsiderueshme të forcës së fortë“.

Pas garës, Ricciardo tha se, përkundër mungesës së tij të padiagnostikuar të ritmit të garës, ai ishte i lumtur me mënyrën se si kaloi fundjava e tij e parë me McLaren.

“Mendoj se sigurisht kemi filluar një shënim të mirë si ekip dhe ndihem rehat,” tha Ricciardo.

“Nëse sot jam i shtati duke u ndjerë sikur nuk kisha një garë të mirë, atëherë mendoj se është vetëm një shenjë e gjërave që do të vijnë.

“Unë mendoj se, nga një e tërë, fundjava ishte pozitive, mendoj se ishte solide dhe padyshim nga këndvështrimi i një ekipi një pikë e bukur.”

Ricciardo tha se ai u ndje në një vend më të mirë pas debutimit të tij në McLaren sesa ai dy vjet më parë pas garës së tij të parë për Renault.

“Unë ndoshta nuk kam një strukturë akoma për të cilën jam vërtet i sigurt ose e dua, kështu që vetëm do të duhet kohë,” shpjegoi ai.

“Ndihem më mirë sesa dy vjet më parë për sa i përket vendit ku isha pas disa garave të para me Renault.

“Ndihem sikur jam sigurisht një hap përpara lojës tani, por akoma jo atje ku dua të jem.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu