Russell bëri debutimin e tij në F1 me Williams në 2019 pasi nënshkroi një kontratë tre-vjeçare, dhe ndërsa ai ende nuk ka arritur të shënojë një pikë për ekipin, performancat e tij i kanë dhënë atij lavdërime në të gjithë vathën.

Si Lewis Hamilton ashtu edhe Fernando Alonso e kanë quajtur Russell një kampion të ardhshëm botëror, me 23-vjeçarin ende pa u kualifikuar në 43 gara për Williams.

Russell është një agjent falas në fund të vitit dhe është në garë për një vend të mundshëm me Mercedes, pasi ka qenë anëtar i programit të tij të ri të shoferit që nga viti 2017.

Shefi i performancës së automjetit Williams Robson pranoi se Russell do të ishte një “humbje e madhe” nëse ai do të largohej, veçanërisht para se të kishte shansin për të luftuar më konkurrues me ekipin.

“Ka qenë fantastike duke punuar me të që nga fillimi i vlerësimit,” tha Robson.

“Ishte e qartë se ai kishte diçka për të, një talent vërtet të jashtëzakonshëm për të drejtuar makinën.

“Ka qenë shumë mirë. Ndoshta zhgënjyese ndonjëherë, por një udhëtim i shkëlqyeshëm për të qenë me të. Sigurisht që ai do të ishte një humbje masive – ai është me të vërtetë shumë i shpejtë.

“Unë mendoj se të gjithë kemi bërë shumë kohë dhe përpjekje për ta ndihmuar atë atje ku kishte nevojë për pak ndihmë, për ta drejtuar atë dhe do të ishte një turp i vërtetë ta humbim atë pa parë vërtet përfitimet e tij në makinën tonë .

“Do të ishte një humbje masive, por nuk jam i sigurt se është diçka sigurisht që unë kam kontroll të madh mbi të. Nëse do të mund ta mbanim atë, do të ishte fantastike, por duhet të shohim se si zgjatet kjo. ”

George Russell, Williams

George Russell, Williams

Foto nga: Glenn Dunbar / Imazhe Motorsport

Russell ka deklaruar se ai do të donte të nënshkruante një marrëveshje shumë-vjeçare, pavarësisht se ku po garon në 2022, diçka që CEO i Williams Jost Capito tha se ekipi është i lumtur të ofrojë nëse ai nuk do të lëvizë diku tjetër.

Ardhja e Russell në Williams përkoi me ekipin që goditi nadirin e saj në 2019 ndërsa luftonte me një makinë të dobët dhe vështirësitë financiare, duke çuar në shitje të skuadrës verën e kaluar.

Lexoni gjithashtu:

Robson tha se aftësitë teknike të Russell ishin “atje lart” dhe “aq të mira sa çdokush në pilantë”, duke theksuar rolin që ai kishte luajtur në ekip duke u bërë gjithnjë e më konkurrues në dy vitet e fundit.

“Të them të drejtën ai mund të marrë një shumë të mirë kredie”, tha Robson.

“2019 ishte një pagëzim tepër i vështirë nga zjarri dhe sapo ai të merrte kokën rreth situatës në të cilën ndodheshim, ai ishte jashtëzakonisht i mirë për të qenë i qartë për rendin e problemeve që duheshin trajtuar dhe të kuptuarit e tij të kompromiseve që ju nevojiten për të bërë ishte shumë e mirë.

PLUS: Pse George Russell është gati të luftojë për tituj F1?

“Nuk është vetëm kontributi i tij teknik në të gjitha këto, të gjithë punën që ai bën në imitues dhe drejtimin e atyre projekteve, por edhe mënyrën e ndërveprimit me të gjithë dhe pozitivitetin e tij.

“Ka diçka për të. Kur ai flet, njerëzit dëgjojnë, e cila është e rëndësishme – me kusht që ai të flasë për gjënë e duhur. Mbase në fillim ai nuk e merrte gjithmonë [that] e drejtë, por nuk iu desh shumë kohë që ta nxirrte atë dhe ta kuptonte.

“Ai ka qenë një pjesë e madhe e saj”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu