George Russell thotë se ai po dëbon të gjitha mendimet në lidhje me perspektivat e tij të 2022 Mercedes ndërsa ai shkon në sezonin e ri të Formula 1, sepse ai e di se situata e tij mund të ndryshojë shpejt.

Britaniku është një kandidat i qartë për të lëvizur në Mercedes në 2022 pas një debutimi mbresëlënës për ekipin si Lewis Hamilton në Grand Prix të Sakhir të vitit të kaluar.

Por, përkundër asaj që është për të kapur nëse ai bën përshtypje për Williams këtë vit, ai thotë se rulcaster që ai e përjetoi sezonin e kaluar për të marrë shansin e tij të parë Mercedes tregon pse ka pak arsye për t’u marrë shumë me perspektivat e tij tani.

Duke folur në një intervistë ekskluzive me Autosport, Russell tha se nuk po mendonte për ndonjë synim që duhej të arrinte në 2021 për të kënaqur bosët e Mercedes.

“Jo, ata nuk kanë thënë atë që duhet të bëj”, tha Russell. “Për momentin unë jam thjesht i respektueshëm për të gjithë në Williams dhe unë thjesht do të jap gjithçka për këtë skuadër, siç kanë bërë për mua gjatë dy viteve të fundit.

PLUS: Si Russell ngriti pretendimin e tij për kurorën e Hamiltonit

“Nuk më pëlqen të mendoj për të ardhmen. Ky sport ndryshon tepër shpejt, perceptimi i njerëzve për shoferët – reputacioni juaj [can change fast]. Dhe faktorë të jashtëm, siç kemi parë [can come into play]”

Russell thotë se qëndrimi i tij për të ardhmen ishte i goditur për të vitin e kaluar kur ai zbarkoi makinën e kumbullës Mercedes në Bahrein dhe iu afrua fitores pasi ishte duke udhëhequr para një gabimi pitstop dhe birë të vonuar e zbriti atë të përfundonte në vendin e nëntë.

Ai thotë se edhe marrja e mundësisë për të drejtuar automjetin si një herë për Mercedesin nuk kishte qenë në radarin e tij vitin e kaluar, sepse menaxhmenti i mëparshëm i Williams kishte qenë gjithmonë kaq kundër.

“Askush nuk mund të kishte parashikuar ngjarjet që ndodhën,” tha ai.

“Duke më thënë në mes të vitit se do të kisha udhëhequr garën, dhe se duhet të kisha fituar një garë këtë vit, dhe duke filluar në rreshtin e parë – sepse as nuk mendoja se do të ishte e mundur të isha … Unë as që mendoja se ishte e mundur të fitoja mundësinë për Mercedes, si një shofer rezervë.

“Ne do të kishim folur për këtë në të kaluarën dhe ishte një” mos shko “. Por për fat të mirë, pronarët e rinj ishin shumë të hapur dhe ata donin të ma jepnin atë mundësi. Potencialisht, për të parë se si do të performoja gjithashtu.

“Kështu që as që e mendoja atë mundësi [was realistic] edhe nëse Lewis ose Valtteri [Bottas] do të humbnin një garë. Unë nuk mendoja se do të ishte e mundur gjithsesi ”.

Pavarësisht nga zhgënjimi i Russell për humbjen në një goditje të një fitoreje vajze F1 në garën Sakhir pa fajin e tij, ai është i vetëdijshëm se sa pozitivisht u perceptua performanca e tij.

“Nuk po më ha brenda, sepse e shoh garën pothuajse ishte një fitore më vete me mënyrën se si gjithçka u mbulua,” tha ai kur u pyet se si i kishte trajtuar ngjarjet.

“Kjo është ajo që unë jam duke u përpjekur t’i them vetes gjithsesi për të kapërcyer zhgënjimin e humbjes së saj!

“Unë mendoj se fiasko pitstop pothuajse më dha atë mundësi për të dalë atje dhe të tregoj se çfarë mund të bëj në një rrethanë shumë të vështirë – kur presioni është i lartë.

“Ne e kishim garën mirë dhe me të vërtetë nën kontroll, dhe pastaj papritmas, unë jam përsëri në të pestin dhe e kam shokun tim të skuadrës para meje në të njëjtën makinë si unë, të cilin e dija se do të ishte tepër e ndërlikuar për të parakaloj “

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu