George Russell thotë se të mësuarit për të qenë më i adaptueshëm si shofer ishte një nga mësimet kryesore nga përvoja e tij e njëhershme me Mercedes në Formula 1 këtë vit.

Britaniku u tërhoq nga prodhuesi gjerman për Sakhir Grand Prix, pasi Lewis Hamilton i rregullt u godit me koronavirus.

Russell bëri përshtypje jashtëzakonisht të madhe gjatë fundjavës dhe kishte një shans të mirë për të fituar garën përpara se një pitstop i mbushur dhe një birë e vrapimit të vonesë ia shkatërroi shanset plotësisht.

PLUS: Kambanat paralajmëruese nga shkëlqimi i Russell dhe Perez’s Sakhir

Pasi u kthye në Williams për finalen e sezonit në Abu Dhabi, Russell tha se vetëm një shëtitje e vetme për Mercedes i kishte dhënë tashmë disa mësime kryesore që do të ishin të vlefshme për të ardhmen.

“Mendoj se gjëja që kam mësuar më shumë është se duhet të jesh i adaptueshëm”, shpjegoi Russell.

“Stili im i drejtimit që bëra në Williams në të vërtetë më lëndoi lehtë në Mercedes.

“Kështu që kur u ktheva në Williams dhe u përpoqa të zbatoja disa nga gjërat që bëra në atë garë në Bahrein, nuk mund ta bëja atë në Williams – mendoj se ai lloj i përforcuar për mua që duhet të jesh me mendje të hapur dhe duhet të përshtateni me çdo gjë që po ju jep makina.

“Pra, nëse një djalë vozit ashtu në një Mercedes, nuk do të thotë që ju mund të vozisni ashtu në një Williams, dhe anasjelltas.”

Shfaqja e fortë e Russell për Mercedes e ka futur atë në kornizë për një vend garimi me kohë të plotë në ekip për 2022.

Aktualisht, kontrata e Valtteri Bottas atje mbaron në fund të vitit të ardhshëm, ndërsa marrëveshja e Russell me Williams përfundon edhe atëherë.

Russell e di që asgjë nuk mund të merret si e mirëqenë kur Mercedes merr vendimin për të vendosur se çfarë dëshiron të bëjë, kjo është arsyeja pse ai duhet të përqafojë situatën në të cilën gjendet në Williams.

I pyetur se çfarë mendonte se duhej të bënte në 2021 për të siguruar vendin e Mercedesit në 2022, Russell tha: “Unë mendoj se po vazhdon formën, dhe vazhdon qëndrimin pozitiv brenda me ekipin dhe jashtë.

“Nuk po zhgënjehet me performancën e dobët këtu, dhe vazhdoni të përpiqeni ta shtyni Williams më përpara.

“Unë mendoj se Mercedes besojnë në mua, ata më kanë dhënë mundësinë dhe ata gjithmonë kanë pasur shpinën time.

“Tani është një lloj detyre që të qëndroj i vërtetë dhe që të mos ndryshoj papritmas gjatë vitit të ardhshëm për shkak të rrethanave të caktuara dhe të kthehem në diçka që nuk jam aktualisht.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu