Carlos Sainz Jr doli në pistë si shofer i Ferrari Formula 1 për herë të parë të Mërkurën në mëngjes, duke filluar provën e tij private në Fiorano.

Pas lëvizjes së Sainz në dimër nga McLaren, Ferrari gjithmonë kishte planifikuar t’i jepte dy herë përfunduesit të podiumit F1 disa vrapime private në një nga makinat e saj më të vjetra në një përpjekje për ta bërë atë më të shpejtë përpara sezonit të ri.

Me testimin para-sezonal të shkurtuar në vetëm tre ditë në 2021 – më pak se gjashtë vitin e kaluar – një mbarim në një nga makinat e vjetra të Ferrarit kishte për qëllim të ndihmonte Sainz të asimilohej me ekuipazhin e tij të ri të garës dhe të mësohej me sistemet e ekipit.

Ferrari njoftoi javën e kaluar se do të ishte në skenë një provë pesë-ditore në pistën e saj të provës Fiorano këtë javë me shtatë drejtues, përfshirë Sainz, duke përdorur Ferrari SF71H të specifikuar për vitin 2018. Makina është më shumë se dy vjeç, që do të thotë se nuk ka kufizime në përdorimin e saj të provës.

Të mërkurën në mëngjes, Sainz u ngjit në pistën në Ferrari për herë të parë, i zbukuruar me makinën e tij me numrin 55 dhe me një përkrenare të zezë dhe të kuqe.

Kjo shënon herën e parë të Sainz në rrugën e duhur që nga paraqitja e tij e fundit për McLaren në Abu Dhabi në fund të sezonit të kaluar, pak më shumë se gjashtë javë më parë.

Që atëherë, Sainz tashmë ka kaluar kohë me Ferrari në fabrikën e saj Maranello, duke punuar me kolegët e tij të rinj dhe duke përfunduar disa vrapime në imitues.

Sainz është vendosur të përfundojë një program të gjerë provash në të gjithë të Mërkurën dhe të Enjten në mëngjes, duke i dhënë atij mundësinë për t’u shpejtuar me ekipin.

Ai ka qenë tashmë në Fiorano këtë javë për të punuar me inxhinierët gjatë vrapimit të shokut të skuadrës Charles Leclerc të martën, kur shoferi Monegasque përfundoi më shumë se 100 xhiro.

Sainz do të ketë shansin e tij të parë për të provuar makinën 2021, Ferrari SF21, kur testimi para-sezonal zhvillohet në Bahrein nga 12-14 Mars.

Pas përfundimit të vrapimit në rrugë të Sainz të Enjten, shoferi i Haas F1 dhe i riu i Ferrarit Mick Schumacher do të marrë detyrën në kabinën e SF71H deri të Premten pasdite. Drejtuesi i provës së Ferrarit, Callum Ilott është planifikuar të përfundojë testin.

Të rinjtë e Ferrarit Giuliano Alesi, Robert Shwartzman dhe Marcus Armstrong të gjithë morën pjesë në provë të hënën, duke ndarë detyrat gjatë gjithë ditës në Fiorano.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu