Carlos Sainz Jr beson se McLaren po ndërtohet për t’u bërë një “forcë që do të llogaritet” në Formula 1 dhe mund të “godasë me këmbë” sipas rregullave të vitit 2022.

Sainz bëri paraqitjen e tij të fundit për McLaren në finalen e sezonit të Abu Dhabi muajin e kaluar, duke i dhënë fund një periudhe dy-vjeçare me ekipin përpara transferimit të tij në Ferrari për sezonin 2021.

Që kur Sainz arriti në McLaren, ekipi është ngritur nga i gjashti në kampionatin e konstruktorëve për të përfunduar i treti në vitin 2020, me Spanjollin që shënoi podiumin e tij të parë në pesë vjet e gjysmë në Grand Prix të Brazilit 2019.

Të dy Sainz dhe shoku i tij i skuadrës Lando Norris ngritën podiume të tjerë vitin e kaluar, ndërsa ekipi po shtyn përpara me ndryshime të rëndësishme të tilla si një kalim në njësitë e energjisë Mercedes për 2021 dhe planet për një tunel të ri të erës, si dhe duke siguruar investime të reja nga një fond investimesh amerikan në dhjetor.

Sainz tha se ai mund të shënonte se sa larg kishte arritur ekipi i McLaren që nga paraqitja e tij e parë në testin e fundit të sezonit Abu Dhabi në 2018, dhe se po ndërtohej drejt një force të përparme në të ardhmen e afërt.

“Ndjehem sikur kjo skuadër ka bërë një rrugë të gjatë, të gjatë, të gjatë që nga prova në Abu Dhabi në fund të vitit 2018,” tha Sainz për Autosport.

“Grupi i njerëzve këtu është aq i fortë sa mund të marrë. Ka ende pak kohë për të bërë performancën e makinës. Ne jemi ende duke humbur një sekondë ndaj Mercedesit në xhiro.

“Por në të njëjtën kohë, unë mendoj se ekipi po formohet me të vërtetë i bukur në 2022, i cili është ndryshimi i madh i rregullores, kur unë mendoj se kjo skuadër do të jetë gati për të goditur tokën.

“Ekipi do të ketë një strukturë shumë më specifike dhe të vendosur. Njerëzit këtu mendoj se do të jenë shumë më të vendosur.

“Do të jetë një forcë për t’u llogaritur në të ardhmen, mendoj.”

Sainz ndihmoi McLaren të fitonte vendin e tretë në kampionatin e konstruktorëve në garën e tij të fundit për ekipin, duke përfunduar i gjashti pas shokut të skuadrës Norris.

Të dy shoferët krijuan një miqësi të ngushtë dhe marrëdhënie miqësore pune gjatë magjisë së tyre si shokë të ekipit, me atmosferën pozitive që reflektohej në ekipin më të gjerë të McLaren.

Sainz ndjeu që mungesa e pritjes kur u bashkua me McLaren ishte e favorshme për atmosferën e mirë, duke e bërë atë të ndjehej shpejt si në shtëpinë e tij.

“Ne filluam nga zero në 2018, kështu që nuk kishte asnjë pritje, nuk kishte ndjenja të vërteta të vështira nga askush,” tha Sainz.

“Lando dhe unë vazhduam vërtet mirë, por pastaj edhe duke punuar me ekipin, u ndjeva menjëherë si në shtëpinë time dhe menjëherë ndjeva që grupi i njerëzve atje ishin tepër të motivuar, tepër krenarë që ishin pjesë e McLaren.

“Ata me të vërtetë dëshironin që skuadra të ecte përpara. Të gjithë vunë së bashku të gjitha përpjekjet e tyre, dhe ky vrull kaloi gjatë vitit të parë në vitin e dytë.

“Justshtë thjesht më e lehtë, kur ju jeni në një trend në rritje si ne kemi qenë në këto dy vjet, dhe vrulli vazhdon të ndërtohet, marrëdhëniet vazhdojnë të bëhen më të mira, dhe ekipi vazhdon të përmirësohet.

“Jam shumë krenar që kam qenë pjesë e saj. Definitelyshtë padyshim një kujtim që do ta marr me vete përgjithmonë në karrierën time.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu