Carlos Sainz Jr mendon se do të jetë një “gjë e vështirë” për të bërë debutimin e tij në Ferrari Formula 1 me prova të kufizuara në makinën e saj të re, por po e shijon sfidën.

Sainz është bashkuar me Ferrari përpara sezonit 2021 pasi ishte nënshkruar si katër herë kampioni i botës F1 Sebastian Vettel zëvendësimi përsëri në maj.

Spanjolli do të jetë partner Charles Leclerc në ekipin italian, dhe do të bashkohet me dy vitet mbresëlënëse për McLaren që e pa atë të ndihmonte ngritjen e ekipit në vendin e tretë në kampionatin e konstruktorëve.

Por Sainz do të ketë vetëm një dritare të ngushtë për të shpejtuar në makinën Ferrari SF21 pas asaj zvogëlimi i testimit para-sezonal në vetëm tre ditë përpara sezonit të ri.

Kjo do të thotë që shumica e ekipeve do të jenë në gjendje t’u japin secilit prej shoferëve të saj vetëm një ditë e gjysmë vrapim për të shpejtuar me makinat e azhurnuara.

PLUS: Pse Sainz nuk ndjen frikë t’i bashkohet Ferrarit?

Megjithëse Ferrari po planifikon t’i japë Sainz disa drejtime private në një nga makinat e saj më të vjetra F1 në javët e ardhshme, Sainz pranoi se do të ishte një sfidë për të kaluar në sezonin e ri me drejtimin e kufizuar në makinën 2021.

“E di që do të arrij në Ferrari dhe do të më duhen garat dhe përvojat e mia për t’u njohur me mënyrën e nxjerrjes maksimale nga ajo makinë”, tha Sainz për Autosport.

“Nëse shtoni se duket sikur do të marr një ditë e gjysmë testim dhe do të shkoj drejtpërdrejt në garën time të parë me vetëm një ditë e gjysmë testim në një markë të re makina

“Për mua do të jetë një gjë e vështirë për të bërë. Por mua më pëlqejnë ato lloj sfidash. Do të përpiqem të përshtatem sa më mirë dhe sa më mirë që të jem e mundshme, dhe të shoh se çfarë mund të nxjerr nga kjo.”

Sainz më parë theksoi rëndësinë e nënshkrimit të një marrëveshje shumë-vjeçare pas bashkimit me McLaren, duke i dhënë atij një stabilitet afatgjatë që e lejoi atë të performonte në një nivel më të lartë.

Sainz ka rënë dakord për një kontratë fillestare dy-vjeçare me Ferrari, dhe megjithëse ai mendonte se do të kishte gjithmonë presion, ai ishte i bindur se e njëjta lloj stabiliteti do të ndihmonte në nxjerrjen më të mirë në të.

“Presioni në Ferrari është gjithmonë i lartë,” tha Sainz. “Nuk ka rëndësi për numrin e viteve në kontratë, dhe unë jam i pari që dëshiroj të jem sa më shpejtë që të jetë e mundur jashtë kutisë.

“Por për mua një marrëveshje dy-vjeçare është e rëndësishme. Oneshtë një nga gjërat që unë kam thënë gjithmonë që kur u bashkova me McLaren dhe padyshim që nga bashkimi me Ferrari, që një shofer të ketë pak stabilitet në një ekip është gjithmonë e rëndësishme.

“Ndihem si në McLaren në vitin tim të dytë, kam nxjerrë shumë më shumë nga makina sesa në vitin tim të parë. Dhe nëse shihni njerëz si Daniel Ricciardo në Renault, ju mund të shihni qartë se sa e rëndësishme është të marrësh pak e kohës për të njohur makinën.

“Ju shikoni Charles Leclerc të sotëm kundrejt Charles Leclerc të një viti e gjysmë më parë kur ai u bashkua me Ferrari, ai është një Charles ndryshe. Nëse shihni Lewis [Hamilton] sot krahasuar me Lewis të 2013 kur ai u bashkua me Mercedes, ai është ndryshe.

“Ju dini shumë më mirë sesi të nxirrni performancën e makinës.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu