Carlos Sainz Jr shpreson se ai do të jetë në gjendje të replikojë “marrëdhënien e tij të veçantë” me ish-shokun e ekipit të McLaren të Formula 1 Lando Norris së bashku me Charles Leclerc në Ferrari.

Sainz kaloi dy vjet gara së bashku me Norris në McLaren, por u largua nga ekipi në fund të vitit të kaluar për t’u bashkuar me Ferrari për sezonin 2021.

Sainz dhe Norris gëzuan një partneritet të suksesshëm si brenda ashtu edhe jashtë.

Si dhe duke ndihmuar në ngritjen e McLaren në të tretin në kampionatin e konstruktorëve vitin e kaluar, duke shënuar përfundimin e saj më të mirë që nga viti 2012, çifti ishin miq të ngushtë larg pistës së garës.

Sainz tha se ndërsa ishte ndonjëherë e vështirë të dilje aq mirë me shokun e ekipit tuaj për shkak të konkurrencës së ashpër, ai ndjeu që çoi në një hapje më të madhe dhe një marrëdhënie të fortë që ai shpresonte se mund të përsëritej me shokun e ri të Ferrarit, Leclerc.

“Kjo e bën të vështirë në një mënyrë, sepse [Norris] është gjithashtu shumë i shpejtë, dhe shumë i lehtë, kështu që ju duhet të trajtoni të dy gjërat, “tha Sainz për Autosport.

“Por është gjithashtu vërtet e kënaqshme të kesh dikë që pas kualifikimit ose një gare, je ose i lumtur ose i trishtuar sepse ai të ka mundur ose ti e ke rrahur atë, por prapë vjen në garë me një mendje të plotë të hapur, duke mos u përpjekur të fsheh asgjë nga kushdo.

“Ju jeni duke qenë i sinqertë dhe i sinqertë ndaj kundërshtimit tuaj, ndaj shokut tuaj të skuadrës, duke i dhënë dorën për ta uruar dhe për të njohur punën që ai ka bërë dhe anasjelltas.

“Somethingshtë diçka që unë mendoj se është një marrëdhënie e veçantë dhe diçka që unë jam i gatshëm ta mbaj në të ardhmen.

“Kjo e bën ambientin e punës dhe ekipin shumë më pak nën presion.

“Thjesht e bën jetën e gjithsecilit shumë më të lehtë dhe ekipi mund të ecë përpara shumë më shpejt dhe në një mënyrë më të mirë.”

Sainz ka zëvendësuar katër herë kampionin e botës Sebastian Vettel në Ferrari për sezonin 2021, duke shënuar një fund të marrëdhënies ndonjëherë të ngrirë midis Leclerc dhe Vettel në Maranello.

Tensionet u ndezën gjatë sezonit të tyre të parë si shokë të ekipit në 2019, veçanërisht në Grand Prix të Brazilit kur u përplasën në rrugë, duke i detyruar të dy të tërhiqeshin nga gara.

Sainz është vendosur të përfundojë vrapimin e tij të parë së bashku me Leclerc javën e ardhshme kur Ferrari mban një provë private në Fiorano duke përdorur makinën e saj të specifikimeve 2018.

Duke diskutuar marrëdhënien e tij me Leclerc para se të lidhej me Ferrari, Sainz tha se ata shkuan mirë dhe kishin folur tashmë për planet për 2021.

“Do të gënjeja nëse do të thoja që nuk kam biseduar me Charles,” tha Sainz.

“Sigurisht që kam. Sigurisht që po i kushtoj vëmendje asaj që ndodh atje, dhe duke i bërë pyetje herë pas here.

“Derisa të futesh brenda ekipit, është e vështirë të kuptosh me të vërtetë dhe me të vërtetë e ndërlikuar të dish se çfarë po ndodh.

“Marrëdhënia ime me Charles në të vërtetë është shumë e mirë. Unë pres që të shkoj mirë me të në të ardhmen.”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu