Carlos Sainz Jr gjeti sugjerime se ai mund të pendohej që u bashkua me Ferrarin “pak të bezdisshëm” pas fushatës së tij të vështirë të Formula 1 në vitin 2020.

Ferrari ndërhyri për Sainz për të zëvendësuar kampionin në largim katër herë të botës Sebastian Vettel para fillimit të sezonit të kaluar, duke njoftuar nënshkrimin e Spanjollit për 2021 në maj.

Por ndërsa Sainz ndihmoi që McLaren të përfundojë e treta në kampionatin e konstruktorëve në sezonin e tij të fundit me ekipin, Ferrari përjetoi një rënie të madhe në formë ndërsa u rrëzua në vendin e gjashtë në kampionatin e konstruktorëve.

Kjo çoi në sugjerime që Sainz mund të pendohej për lëvizjen e tij në Ferrari, duke pasur parasysh hapin e ekipit prapa dhe vështirësinë për të garuar me McLaren deri në vitin 2020.

Sainz pranoi sugjerimet e vazhdueshme që ai mund të pendohej që lëvizja ishte bërë zhgënjyese dhe se ato bazoheshin në supozime që ishin bërë shumë herët.

“Sigurisht që ishte pak i bezdisshëm, sepse të gjithë nënkuptonin se Ferrari do të ishte gjithashtu aq i keq në 2021, dhe ju kurrë nuk e dini në Formula 1,” tha Sainz për Autosport.

“[Ferrari] natyrisht bëri një hap mbrapa në vitin 2020, dhe ata ishin të parët që e pranuan atë dhe ishin shumë autokritikë. Por njerëzit thjesht ishin të bindur se 2021 do të ishte gjithashtu një luftë.

“Unë mendoj se me të paturit e një marrëveshje dy-vjeçare me Ferrari dhe 2022 që është një ndryshim i madh në rregullore, 2021 është shumë më pak e rëndësishme se ajo që njerëzit po mendojnë.

“Edhe nëse Ferrari e kthen formën e saj dhe 2021 është e shkëlqyeshme, ju kurrë nuk e dini. Njerëzit tashmë nënkuptonin që 2020 ishte e tmerrshme dhe kalimi në 2021 do të jetë po aq i tmerrshëm.

“[It was] i bezdisshëm në atë kohë, por unë mbajta kokën të freskët. Asnjëherë nuk kam thënë diçka ose diçka për të cilën pendohem. Unë mendoj [I’m] i lumtur për këtë “.

Pavarësisht nga përpjekjet e saj, Ferrari e përfundoi vitin me tre podiume – një më shumë se McLaren – dhe gëzoi një formë të fortë në garat e fundit evropiane të sezonit.

Sainz tha se ngritja e formës nga Ferrari veproi si një rritje e mirë e besimit përpara lëvizjes së tij për 2021.

“[It looks] mirë, pa pasur qenë në gjendje të ngasja makinën, dhe duke ditur se çfarë ata kanë ndryshuar në të vërtetë apo diçka të tillë, “tha Sainz.

“Thjesht duket pak më mirë për ta, dhe unë jam i lumtur të shoh se ata po ecin përpara.

“Unë gjithmonë kam thënë që nëse ka një ekip që është në gjendje t’i kthejë gjërat shpejt në Formula 1, për mua kjo është Ferrari.

“Sigurisht Mercedes [can], por Ferrari më shumë se kushdo për shkak të historisë së saj dhe njerëzve dhe burimeve që ata kanë. Jam i lumtur kur shoh që fillon të ndodhë “.

Shefi i ekipit të Ferrarit, Mattia Binotto tashmë ka thënë se një përfundim i top-tre në kampionatin e konstruktorëve të vitit të ardhshëm është “objektivi minimal”, por pranoi do të ishte një sfidë duke pasur parasysh kufizimet e sistemit të shenjës në azhurnimin e makinës.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu